Aydınlanmanın Zevkli ve Pratik Yolları

Genel düşüncenin ve uygulamaların aksine aydınlatma, karanlıktan korkarcasına veya gelişi güzel şekilde ışık kaynaklarının boş yerlere yerleştirilmesi değildir.

Aydınlanmanın Zevkli ve Pratik Yolları

Genel düşüncenin ve uygulamaların aksine aydınlatma, karanlıktan korkarcasına veya gelişi güzel şekilde ışık kaynaklarının boş yerlere yerleştirilmesi değildir. Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nca kabul görmüş kısa tanımını yapmak gerekirse aydınlatma; “nesnelerin ve çevrenin gereği gibi görülebilmesini sağlamak amacıyla ışık uygulamaktır.

Doğru aydınlatmanın uzman eller tarafından hesaplanarak tekniğe uygun tasarlanması sonucunda, iş yerlerinde verimi arttıracağı; iş ve trafik kazalarını, kusurlu üretim ve yanlış tanılamaları azaltacağı; gereksiz yorgunlukları, baş, göz ağrılarını, sinirlilikleri ortadan kaldıracağı; ve günlük yaşantıyı daha hoş daha verimli ve daha sağlıklı kılacağı gibi gerçekler, günümüzde, ileri ülkelerde çoktan anlaşılmış ve profesyonel çalışmalara yoğunlaşılmıştır.


Şimdi size biraz iç sesinize tercüman olacak birkaç aydınlanma yöntemi önereceğiz. Gelin aydınlatma konusundaki sorularınızı biraz aydınlatalım…

30 m2’lik salonumda kaç adet aydınlatma elemanına ihtiyacım var?

Genel olarak 7 - 8 ışık kaynağı önerilebilir. Halojenlerle normal ampüllü aydınlatma elemanlarını birlikte kullanabilirsiniz. Lampader, tavandan aydınlatma ve okuma lambaları koyabilirsiniz.


Mutfakta nasıl bir aydınlatma yapmalıyım?

Tezgah üstlerinin iyi aydınlatılması gerekir. Bunun için dolapların altında gizli ışık bantları kullanabilirsiniz. Böylece hem gizli, hem de lokal farklı ışık kaynaklarınız olacaktır. Ayrıca çalışan kişinin gölgesi tezgaha düşmez. Doğrama, pişirme ve yıkama ünitelerinin iyi aydınlatılıyor olmasına dikkat edin.


Oturma odamın aydınlatmadan kaynaklanan soğuk bir havası var. Ortamı nasıl sıcaklaştırabilirim?

Abajurunuzu sarı, pembe veya altın rengi ile değiştirin. Ya da pembe ve mandarin gibi renkli ampüller kullanın. Mavi tonları ve yeşiller daha taze ve sakin bir atmosfer yaratacaktır.

Salon aydınlatmasında nelere dikkat etmeliyim?

Önce aydınlatmanın yorucu ve rahatsızlık verici olmaması lazım. Her şeyden mümkünse farklı noktaları farklı aydınlatma elemanlarıyla ve lokal olarak aydınlatın. Mesela, yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı idealdir. Ayaklı lambaları ve lokal aydınlatma yapan abajurları salonda kullanmak idealdir.

Yemek odasında ne tür bir ışığı tercih etmeliyim?

Yemek odasındaki aydınlatma, masada yemek yiyenlerin gözlerini rahatsız etmeyecek şekilde olmalı. Yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı, masadan 1 metre yükseklikte olacak şekilde kullanılabilir. Tavana gömülü spotlardan uzak durmalısınız.

Yatak odamızın aydınlatmasında nelere dikkat etmeliyim?

Okuma ışığı olarak başucu aydınlatması yapabilirsiniz. Bu ışığın açma kapama düğmeleri hem kapının yanında hem de başucunuzda olmalıdır. Tuvalet masası aynı zamanda makyaj masası olarak da kullanılıyorsa yoğun bir lokal aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır. Giyinme üniteleriniz yatak odanızda ise dolap önü ve içlerini aydınlatmanızda fayda vardır.

Çalışma odası ışıklandırması nasıl olmalıdır?

Işığın önden gelmesine dikkat edin. Arkanızdan gelen ışık gölge oluşturur. Gece ışığı için yerleştireceğiniz abajur için en doğru yer, gündüz ışığının geldiği yön olmalıdır. Akrobatlar iyi bir çalışma odası aydınlatmasıdır.

Televizyon seyrederken ya da bilgisayar kullanırken nasıl bir aydınlatma tercih etmeliyim?

Televizyon sehpasının yanında bir ışık yanmalıdır. Bu durum bilgisayar masası için de geçerli.Akrobatlar bilgisayar masaları için iyi bir aydınlatma elemanıdır.

Dolap içi aydınlatma için nasıl bir ampul tercih etmeliyim?

Isı yaymadığı için floresan tercih edebilirsiniz. Kıyafetleri bozmaz. Bu anlayış kütüphane aydınlatması için de geçerlidir.

Floresan ve normal ışık veren lambaları nerede, nasıl kullanmalıyım?

Normal ışık renkleri daha güzel gösterir ama ısı yayar ve ömrü kısadır. Floresan daha ekonomiktir. 15 Watt’lık floresan ampul 75 Watt’lık normal ampule eşittir. Banyo ve mutfak için paha biçilmez bir kolaylık sağlar