Yemek Odasıt Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Evinize yemek odası takımı almak istiyorsunuz. Ama yemek odası alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda herhangi bir fikriniz yok. Yemek odası için mobilya ve aksesuar alırken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Şunu unutmayın. Yaptığınız seçimler sizin yaşam tarzınızı yansıtır. Bu nedenle yemek odası takımlarına bakarken sizin yaşam tarzınızı yansıtacak ama aynı zamanda konforlu rahat ve kullanışlı yemek odası seçmelisiniz.

Yemek odası takımlarından herhangi birisinde kara kıldınız. Burada dikkat etmeniz gereken anahtar detaylar ise odanın büyüklüğü, takımdaki masanın büyüklüğü, evinizin sahip olduğu tarz ve son olarak da yemek odası takımı için ayırabileceğiniz bütçedir.

Odanın Büyüklüğü
Almaya karar verdiğiniz masanın ebatları ve şekli, yemek odası olarak kullanmaya karar verdiğiniz odanın ya da alanın genişliği ile uyumlu olup olmadığından emin olun. Bu mesafenin ölçüsü standart olarak 1,2 m.dir. Fakat bu genişlikte bir alan ayırmanız mümkün değilse, masanın tablasını cam olanlardan seçerek odanın veya alanın olduğundan daha geniş ve büyük gözükmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca masayı hangi kullanım amacınız da çok önemlidir. Yemek odası takımı alırken sormanız gereken sorulardan birisi de “Yemek odası takımını hangi sıklıkla kullanacağım. Kaç kişi yemek yiyecek”tir. Örnek olarak 4 kişilik bir ailesiniz. Fakat sık sık yemekli misafir ağırlıyorsunuz. O zaman açılır – kapanır veya katlanır bir masa tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Ayrıca masanın eni de çok önemlidir. Tabaklar, servis tabakları, kaseler, bardaklar ve diğer tüm eşyaların sığabilmesi için masanın eni ortalama 1 metre civarında olmalıdır.

Masa
Evinizde kullanacağınız masanın öncelikle kolay temizlenebilir olması çok önemlidir. Masada vernikli yüzeylerin kolay ve hızlı temizlik sağladığını unutmayın. Yemek masasının yuvarlak olması, özellikle küçük çocuğu olan aileler için çok daha kullanışlıdır. Ayrıca ahşap masalar parmak izini belli etmez. Yine küçük çocuğu olan ailelerde tablası cam olan masalar tercih edilmemelidir. Yine küçük çocuklu ailelerde kumaş kaplı ve kumaş döşemeli koltuk ve sandalyeler çok da kullanışlı olmayabilir. Çünkü küçük çocukların beslenmeleri sırasında dökülecek olan yemekler yüzünden sandalye ve koltukların temizliği sıkıntı oluşturabilir. Eğer kumaş döşemeli sandalye kullanacaksanız, sandalyelerin üzerine örtü serebilirsiniz. Giydirilmiş sandalyeler hem temizlik açısından kolaylık sağlar, hem de sıcak bir hava oluştururlar.

Yeterli Alan Sorunu
 Kaç m²’lik evde yaşarsanız yaşayın kesinlikle yaşadığınız evin m².si yetmeyecektir. Bunun için yemek odası takımı alırken mutlaka m² hesabı yapın. Yaşadığınız yerde boş alan sıkıntısı yaşayacağınız için aldığınız takımda mutlaka ekstradan saklama ve depolama alanlarının bulunmasına dikkat edin. Masanızın gizli ünitesinin bulunması veya fazladan çekmecesinin olması aslında hiç de fena olmaz. Böylece çok sık kullanmadığınız aksesuarlarınızı, fazla gelen eşyalarınızı rahatça saklayabilirisiniz.

Ayrıca yemek odası takımı alırken beğendiğiniz takımın masasını ve sandalyesini mutlaka deneyin. Sandalyeye oturup, dizlerinizin masa tablasının alt kısmanı değip değmediğine, bacaklarınızın rahat hareket edip etmediğine ve yeterli hareket alanı bırakıp bırakmadığına mutlaka bakın.

Yemek Masasının Tarzı
Yemek odası ile yemek odası takımının birbirine uyum göstermesi çok önemlidir. Yoksa verdiğiniz para kesinlikle boşa gidecektir. Bu nedenle takımı almadan önce, beğendiğiniz takımı yemek odanızda düşünerek kafanızda canlandırın. Yemek odası ve takım uyum sağlıyor mu? Göz zevkinize hitap ediyor mu? Tüm bunlara dikkat etmelisiniz.

Bütçe
Yemek odası takımı alırken en önemli konu, takım için ayırdığınız bütçedir. Çünkü gerçekçi olmak gerekirse yemek odası takımları çok da ucuz ve her zaman alınabilecek ürünler değildir. Bu nedenle hesabınızı mutlaka çok iyi yapmalısınız. Örneğin şık ve pahalı bir yemek odası takımına karar verdiniz. Almadan önce bu takımı ne kadar süre ile kullanacağınız, ihtiyaçlarınıza cevap verip veremeyeceğini hesaplayın. Kalite ve sağlamlığı gerçekten üst seviyelerde ise bütçenizi zorlayabilirsiniz. Fakat çocuklarınız henüz küçükse, o halde masanız kısa sürede hasar görebilecek hatta ne kadar sağlam olursa olsun kırılabilecek demektir. Bu nedenle takımı alırken bu kısmı da düşünmenizde yarar vardır.

Paylaş.