Yemek Odası için Mobilya Seçimi

0

Yemek odası takımı alacaksanız, ilk yapmanız gereken iş masa, gümüşlük konsol gibi büyük parçaları koyacağınız yerler için doğru ölçü almaktır. Yemek odası daima ailenin bir araya geldiği, buluştuğu, konuşup sohbet ettikleri, birbirlerine en yakın oldukları yerlerdir. Aynı zamanda televizyonun karşısındaki mobilyaları saymazsak en yoğun hareketin yaşandığı yerdir.

Yemek odalarının dekorasyonu her zaman önemlidir. Bunun için her zaman doğru şekilde dekore edilmiş olmalıdır. Yemek odası takımlarında dikkat etmeniz gereken parçalar;

Yemek Masası

Şayet büyük ve geniş bir salonunuz yoksa yemek masasını, ortasından açılabilen ve genişletilebilen, 6 – 8 kişinin oturabileceği büyüklükte seçmeniz yeterli olacaktır. Masa tablasının vernikli olması ve masiften üretilmiş olanlarını seçebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da cam tablalı yemek masalarıdır. Eğer küçük çocuğunuz varsa cam tablalı yemek masası tehlikeli olabilir. Ayrıca masanın ayakları ile sandalyeleri da masa tablasına göre seçerseniz hem dekorasyon bütünlüğü sağlamış olursunuz, hem de şık bir görüntü elde edersiniz.

Konsol

Konsollar genellikle çok sık kullanılmayan ve misafir geldiğinde ortaya çıkarılan kadeh, gümüş takımlar, yemek takımı gibi eşya ve aksesuarların saklandığı bir mobilyadır. Konsol seçerken, konsolun yeterli derinliğe sahip olması, bol ve kullanışlı çekmecelere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Klasik model konsollarda normal kapaklar kullanılırken, modern tasarımlara sahip konsollarda kayar kapaklar kullanılabilmektedir.

Vitrin

Çoğunlukla içinde porselen parçaların, vazoların ve dekoratif aksesuarların sergilendiği vitrinler, salonun başköşesinde bulunur. Vitrininizin içerisine led ışıklar monte ederek farklı bir ambiyans yakalayabilir ve yemek odanıza / salonunuza şık bir hava katabilirsiniz.

Diğer Ürün ve Aksesuarlar

Yemek odası takımları genellikle yemek masası, sandalye, konsol ve vitrinden oluşur. Fakat bu parçaların haricinde de opsiyonel olarak parçalar eklenebilmektedir. Örneğin salona televizyon ünitesi veya televizyon sehpası eklenebilmektedir. Veya hoş ve şık bir gümüşlükle salonun dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Tabi bu örnekleri ve seçenekleri çoğaltmak mümkün! Sadece biraz hayal gücünüzü kullanmanız yeterli olacaktır.

NOT: Yemek odası takımlarında en önemli konulardan birisi de sandalye seçimidir. Çünkü yemek süresince üzerinde oturacağımız sandalyelerin konfor ve rahatlığı, masaya göre yüksekliği, ergonomisi uygun olmalıdır. Ve hangi yemek odası takımını alırsanız alın ama mutlaka sandalyesini denemeden almayın.

Paylaş.