Yemek Odası Hazırlarken

0

Evin her bölümü sahibine güzeldir. Fakat başkası dışarıdan baktığında beğenmeyip kusur bulabilir. Kimseye malzeme vermemek için evimizi kendi  zevkimizce ve güzelce döşemeliyiz. Yemek odası da içinde yemeğin yendiği sevdiklerimizle ve misafirlerimizle birlikte vakit geçirdiğimiz yerdir. Bu yeri baştan kurarken her detaya dikkat etmeliyiz.

Eviniz uygun ise bir odanızı yemek odasına ayırarak burayı tamamen keyifli yemekler için dekore edebilirsiniz.  Öncelikle duvarın rengini belirlemeliyiz.  Doğal ve meyve renklerini andıran renkleri kullanmak mutlu, sıcak ve davet edici bir atmosfer yaratmanızı sağlar.  Ayrıca turuncu ve tonları da iştah açıcı olduğu için yemek odalarında kullanılabilir. Mavi ve tonları ise iştah kapattığı için yemek odalarında kullanımı daha düşüktür. Rengimizi belirledikten sonra sıra yemek odası takımımızı seçmeye geliyor. Duvar rengine uyumlu ve zevkinize uygun bir takım olmalıdır. Zevkiniz klasikse ona uygun bir takım seçmeli, modern dekorlardan hoşlanıyorsanız da ona uygun bir takım belirlemelisiniz.

Yemek odalarında halı önemli bir yer tutmaktadır. Halının boyutu masa ve sandalyeleri içine almalı ve biraz daha büyük olmalıdır. Duvardan duvara halıdan kaçınmanızı öneririz. Ayrıca halı kiri göstermeyecek renklerde olursa sizin için daha iyi olacaktır. Aydınlatma konusuna değinecek olursak odanızın tasarımına uygun modern yada klasik avizeler kullanabilirsiniz. Uzun avizeler (tavanınız yüksek ise) klasik sevenler için hoş durabilir. Fotoğrafta görülen avizeler ise modern dekoru sevenler için uygun olacaktır. Küçük aksesuarlar ile odanızı tamamlayabilirsiniz. Örneğin kullanacağınız küçük şamdanlar ya da çiçekler hoş durabilir. Duvarlara asacağınız tablolar, aynalar, saatler odanıza hoş bir görüntü kazandıracaktır. Ayrıca kırmızının iştah açıcı, coşkunluk ve sıcaklık veren etkisini yemek odanızdaki aksesuarlarla da verebilirsiniz. Ayrı bir oda ayıramıyorsanız salonunuzun bir köşesini yemek için ayırabilirsiniz. Bu durumlarda yemek odası takımı salon takımına uygun seçilip bir bütünlük elde edilebilir.  Mobilyaları düz hatlar taşıyor ve ahşabın ham renklerinin kullanıldığı modellerin yanında plastik ve metal malzemelerden oluşturulan sandalye ve masaları da görmek mümkün. Tekerlekli servis arabaları ve oda dolapları da mobilya serilerinde uyumlu modellerde tamamlayacak özelliklerde bulunuyor. Alternatif olarak yemek odası dekorasyonunda sandalyeler yerine tasarım banklar kullanabilirsiniz. Masa ve sandalyelerin takım olarak kullanılması sizin istediğiniz dekorasyon tarzına göre belirlenebilir.

Spor bir yemek alanı düşünüyorsanız renkli plastik hammaddelerden üretilen sandalyeleri kullanabilirsiniz. Pembe gibi çarpıcı renkler yemek odanıza ya da mutfağınıza farklı bir dokunuş katacaktır. Ahşap ve kumaş giydirme yapılmış sandalyeler biraz daha klasik ve resmi oda dekorasyonu için kullanılır. Mutfak içerisinde bir oda yapıyorsanız burada renkli ve farklı tasarımları bir arada kullanabilirsiniz. ahşap, plastik ya da metal uyumlu sandalyeler bir arada sıradışı ve şık dekorasyonlar oluşturacaktır. Ayrıca odanızda yemek için kullandığınız bir köşe mutlaka olmalıdır. Masa, sandalye seçiminden tutun da aksesuar ve masa örtüleri ve yine yine en önemlisi yemek takımlarıdır. Bunların hepsi birbiriyle uyumlu olmak zorundadır. Her biri kendi içerisinde farklı olabilir. Bu çok doğal sadece uyumlu olup zıt ve kötü durmamalıdır. Bakıldığı zaman herkesin hoşuna gidecek tarzda şeyler yapılmalıdır. Bu odada bulunan konsol üzerinde bir ayna veya renkli tablolar düşünebilirsiniz. Bu odaya ayrı bir renk, enerji katacaktır. Yüksek masa ise bar tabureleri seçip değişik bir hava yansıtılabilir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi son yıllarda bank modası çok tutulmuştur. Sandalye yerine bank konulduğunda farklı bir uygulama yapılmış olur.

 En önemlisi huzur bulacak bir ortam yaratmaktır. Yemek odası her zaman için karnımızı doyuracak bir oda olduğundan çok önemlidir.

Paylaş.