Yazlık Ev Dekorasyonu Fikirleri

0

Ağustos ayını yaşadığımız şu günlerde, yazlığınızı elden geçirmek istiyorsanız sizlere harika dekorasyon önerilerimiz olacak! Yazlıklar, dinlendiğimiz, stresimizi atıp enerji depoladığımız yaşam alanlarımızdır. Bu nedenle yazlıkları dekore ederken, aktif enerjik bir konsept yerine, huzur veren, dinlendiren bir tarz seçmemiz gerekir. Çünkü kasvetli ya da enerjik bir dizayn bizi mutsuz edebilir. Bu nedenle yazlık dekorasyonu yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli husus renklerdir.

Yazlık evlerde hangi renkler kullanılmalı

Yazlık evlerde iki ana renk ve bu renklerin tonlarını kullanmak son derece doğru olacaktır. Bu renkler beyaz ve mavidir. Beyaz, saflığı, dinginliği huzuru temsil eden bir renktir. Üstelik fiziksel özellikleri de yazlıklar için uygundur. Çünkü beyaz ve krem gibi açık tondaki renkler ısı ve sıcağı yansıttıkları için evinizin içinin daha serin kalmasına neden olurlar. Açık renkler güneş ışığını emmezler. Bu yüzden gün ışığı evinizin içinde bir ısı kaynağına dönüşmeden çıkıp gider. Bu yüzden beyaz kullanmak, serin kalmak demektir. Diğer rengimiz ise mavidir. Mavi renk ise denizi huzuru, sonsuzluğu temsil eden sakinleştirici bir renktir. Üstelik sivrisinekler maviden nefret ederler. Mavi renk ve beyaz birlikte kullanıldığında ortaya muhteşem bir kombinasyon çıkacaktır. Mavi ve beyaz renkleri hareketlendirmek isterseniz kırmızı renkleri de bu renklerin %15’i oranında kullanabilirsiniz. Böylece Sailor konseptini uygulamış olursunuz. Üstelik evinizin farklı yerlerine gemi çapa, kaptan temalı aksesuarlar yerleştirdiğinizde çok harika bir ambiyans oluşturmuş olursunuz.

Yazlık Ev Dekorasyonu

Yazlık evlerde ağır mobilyalar kullanılmamalıdır. Daha hafif ve konforlu mobilyalar seçilmelidir. Ayrıca keten, kamış, kumaş malzemeleri sıkça kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerken başka bir husus da yazlık evlerin tuzlu su ile çok haşır neşir olmasından ötürü ahşap mobilyaların çabuk eskimesidir. Bunun için de tedbirinizi almalı, lük ahşap mobilyalar ile yazlıkları dekore etmemelisiniz. Hem Yazlık ortamı için uygun bir seçim olmaz hem de mobilyalarınız tuzlu sudan etkileneceği için kısa sürede çürürler. Başka bir önerimiz de mobilyalarınızın küçük ve sade olmasıdır. Taşınması kolay, dar alanlara uyum sağlayan mobilyalar seçmek yazlıklarınızda size yer kazandıracaktır.

Yazlık Bahçeleri

Yazlıkların en çok dikkat çeken kısımları bahçeleridir. Bu yüzden bahçelerinize mevsim çiçekleri ekmeli balkonunuzu ve pencerelerinizi güzel renkli çiçekler ekili saksılarla süslemelisiniz. Evinizin dış alt kısmını da klasik kireç badana ile badana yapabilirsiniz.

Paylaş.