Yatak Odasında Gardrop Seçimi

0

Yatak odası mobilyaları günlük hayatta en fazla kullanılan mobilyalardır. Bu nedenle yatak odasındaki mobilyaların kolay ulaşılabilir ve kullanımının pratik olması hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte mobilyalarınızın ihtiyacınızı karşılayabilecek büyüklükte olması da oldukça önemlidir.  Yatak odasında kullanış acısından ihtiyacınızıı karşılayan bir gardropun olması da odanızdaki düzenin sağlanması açısından ayrı bir kolaylıktır. 6 kapılı bir gardrop düzenin sağlanması açısından yardımcı olacaktır.

Gardrobun içinde bulunan raflar, çekmeceler ve askı bölümüne kolaylıkla uzanabileceğiniz, çekmecelerini rahat açıp kapayabileceğiniz şekilde olmalıdır. Bu size hem zaman açısından hem de kullanışlılık açısından kolaylık sağlayacaktır.  Odada eğer boy aynası yoksa gardrobun en azından iki bölümünde boy aynası olması tercih edilmelidir. Dolaptan çıkarıp, üzerinize giydiğiniz elbise için diğer odalardaki aynalara yönelmeye gerek kalmamalıdır. Dolap aynaları ve camları kırılmayan, kırılsa da dağılmayan temperli  ve lamine camdan olmalıdır. Dolapların kapakları zaman içerisinde en çok sorun çıkaran parçalardır. Özellikle  sürgülü kapılar belli bir kullanım süresinden sonra tamir ihtiyacı doğurabilmektedir.  Bu anlamda klasik açılır-kapanır kapaklı dolaplar tercih etmek kullanım  süresi bakımından size avantaj sağlar. Eğer çok dar bir odanız varsa sürgülü kapıları tercih etmek size hareket kabiliyeti sağlar.

Bazı gardropların raf ve çekmeceleri modülerdir. İhtiyacınız olmadığında sökebilir veya ekleyebilirsiniz. Bu tarz gardroplar kullanım açısından da rahat olabilir. Genellikle erkek ve kadının askı yüksekliği farklı olur. Erkek kıyafetlerinin duracağı bölümde orta boy bir yükseklik ceket, pantolon ve gömlekleri rahat kaldırır. Kadınlar için ise elbise bölümü daha uzun askılardan oluşması gereklidir.

Herkesin ihtiyaçları farklıdır ve dolap kullanımında  istekler  farklılık gösterebilir. Eğer kendi dolabınızı  yaptıracaksanız; işin ehli olan bir iç tasarımcıya ihtiyaçlarınızı anlatıp, odanızın kullanım alanına uygun ve sizin ihtiyaçlarınız paralelinde bir dolap yaptırabilirsiniz.  İhtiyacınızı ne kadar kolay sağlarsanız, dolabınız o kadar uzun ömürlü olur.

Paylaş.