Yatak Odası Nasıl Olmalı

0

Yatak odası takımı alırken yatak odası takımları seçerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yatak odaları hayatımızın en az 3’te birini geçirdiğimiz yerlerdir. Hayatımızın en mahrem ve özel anları yatak odalarında geçer.  Yatak odası bu yüzden çok önemlidir. Bu nedenle yatak odası nasıl olmalı? Verilecek yanıt yatak odalarımızın düzenlenmesinde bize yardımcı olacaktır.

Yatak

Yatak odası takımı seçerken mutlaka bir de yatak almanız gerekiyor. Yataklar artık eskiden olduğu gibi yaylı değil. Çoğu yatak tamamen süngere benzeyen bir malzeme olan viscodan üretiliyor. Bu malzeme son derece rahat ve omurga yapısını bozmayan, vücudun şeklini alan anatomik malzemelerdir. Standart süngerlere çok daha yüksek bir dansiteye sahip olan visco yatak ve yastıklar.  Çeşitli yoğunlukta üretilirler. Kilolu olanlar için farklı yataklar, zayıf olanlar için farklı yataklar üretilmiştir. Ayrıca aynı yatakta hem kadın hem erkek vücudu için farklı ergonomiler üretiliyor.  Teknolojinin gelişmesiyle yatak endüstrisi de gelişti. Çok daha rahat yataklar üretilmeye başlandı. Siz de yatak odası takımı seçerken içindeki yatağın visco olmasına özen göstermelisiniz. Ağırlığınızı belirterek sert ve yumuşak yatak seçimlerinizi de ekleyerek satış danışmanlarından bilgi alabilirsiniz.

Genişlik

Yat odası takımları çeşitli boy ve ebatlarda üretilebiliyor. 70 metrekarelik devasa yatak odalarına dahi yatak odası takımları dizayn edilebiliyor. Bu nedenle yatak odası takımı alırken, karşınıza çok fazla seçenek çıkacaktır. Bu seçenekleri elerken en önemli kıstasınız yatak odanızın büyüklüğü olacaktır. Eğer yatak odanız küçükse gardırobunuzu da küçük seçmeli gerektiğinde komodinlerden vazgeçmelisiniz. Çünkü eşyaların fazla olması yatak odanızın içinde, uykulu haldeyken etrafa çarpmanıza ve kendinize zarar ermenize neen olabilir. Bu nedenle yatak odası takımları mutlaka yatak odasına uygun alınmalıdır. Yatak odası takımını almanda önce mobilya danışmanlarının bir ön inceleme ve keşif yapması çok faydalı olacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, siz elinize bir metre alıp pencereleri, pervazları, kolon ve kirişleri kalorifer peteklerini de belirterek ölçü alabilirsiniz. Aldığınız ölçüleri anında kaydedin. Aklınızda kalmayabilir.

Renk

Yatak odası takımları renk olarak sade ve huzur verici renklerden oluşmalıdır. Açık tonların tamamı yatak odalarında kullanılabilir. Bunun yanın gri ve mavi tonları da yatak odası takımlarına yakışan önemli renkler arasındadır. Eğer kafanızda belli bir renk yoksa. Evinizin diğer odalarını düşünün ve ağırlıklı olarak kullandığınız bir renk ya da tarz varsa ona uygun renkler seçin. Böylece evinizde bir renk bütünlüğü sağlamış olacakısınız.

Kullanışlılık

Yatak odası takımları kullanışlı olmalı, mümkün olduğu kadar hafif olmalı ve ekstra gözlerle yatak odanızdaki malzemeleri göz önünden kaldırabilmelisiniz. Ayrıca yatağın altına süpürge girebilmeli. Böylece temizlik çok daha kolay olacaktır.

Paylaş.