Yatak Odası Dekorasyonunda Aydınlatma Önerileri

0

Ev dekorasyonunda en önemli adımlardan biri de hiç kuşkusuz aydınlatmadır. Aydınlatma, her oda için çok önemli olmakla beraber, her odaya yapılacak aydınlatma sistemleri birbirinden farklı olabilir. Eğer yatak odası aydınlatmasından bahsediyorsak, dikkat etmemiz gereken belli başlı noktalar vardır.

Tamamen kişisel ve özel bir alan olan yatak odalarında aydınlatma öğeleri seçiminde genelleme yapmak pek mümkün değildir. Çünkü her türlü zevke göre farklılık gösteren aydınlatma elemanlarının hemen hemen tamamı yatak odalarında kendilerine kullanım alanı bulabilir. Sarkıt avizeler, masa lambaları, lambaderler, abajur ya da aplikler yatak odalarında rahatlıkla kullanılabilir ve ortaya şık bir görünüm çıkarabilir.

–          Eğer yatak odanız yeterince geniş ve büyük değilse, aydınlatmanın güçlü olması odanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Ancak yatak odanız için kuvvetli bir aydınlatma düşünüyorsanız, bunun ayarlanabilir olmasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü yatak odanız dinlenme alanınızdır ve bu sebeple devamlı olarak yüksek ve aydınlık ışığa maruz kalmamak gerekir.

–          Yatak odanızın aydınlatmasına karar verirken birden çok faktör önem kazanır. Odanın büyüklüğü bunlardan biri olsa da yatağın konumu, odanın aldığı güneş ışığı diğer önemli kriterlerdir. Bu sebeple yapılacak aydınlatma önce mutlaka bu iki etmen de incelenmelidir.

avize1

–          Yatak odanız için seçeceğiniz aydınlatmanın genel olarak odanızın konsepti ile uyum içinde olmasına dikkat etmelisiniz.

–          Yeterince aydınlatılmış bir yatak odasında bile zaman zaman gölge sorunu yaşanabilir. Odada oluşan gölge eğer kıyafet seçiminizde size zorluk çıkmasına neden oluyorsa, imdadınıza dolap içi aydınlatma sistemleri yetişecektir. Gardrobunuzun içinde aydınlatma kullanmanız, kıyafet detaylarını daha iyi görmenizi, gölge problemi yaşamamanızı sağlar.

–          Yatak odanız modern konseptte ise, size verebileceğimiz en iyi tavsiye gizli aydınlatma sistemidir. Alçıpan içinde tavana gizlenmiş olan bu sistemle son derece modern ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

–          Daha romantik bir yatak odasına sahip iseniz, tavandan sarkıt avizeler sizin için en iyi tercih olacaktır. Ancak eğer kullandığınız sarkıtta bez kullanılmışsa, bu bez ya da kumaşın yanmaz olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Tercih ettiğiniz sarkıt taşlı ise, temizlenmesi kolay bir model seçmeniz sizin için kolaylık olacaktır.

–          Yatak odanızda makyaj masanız varsa ve makyajınızı yatak odanıza yapıyorsanız mutlaka özel olarak ekstra bir aydınlatmaya gereksiniminiz var demektir. Bunun için özel makyaj lambalarını kullanabilirsiniz.

–          Güneş ışığından yeterince faydalanabilmek için yatak odanızda hafif ve ince perdeler kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü çok büyük, kalın ve ağır bir perde, gün ışığının odaya girmesini ve gün ışığından faydalanmanızı engeller.

–          Yatak odanızda hangi aydınlatma sistem ve tarzını seçerseniz seçin, yatak başlarınızda mutlaka birer abajur kullanmalısınız. Böylelikle hem yatağınızda kitap okuyabilir hem de fazla ışığa ihtiyaç duymadığınız anlarda abajurlarınızdan faydalanabilirsiniz.

-

Paylaş.