Yatak odası Dekorasyon Önerileri

0

Yatak odaları sadece uyuduğumuz, dinlendiğimiz bir yer değildir. Aynı zamanda içinde vakit geçirdiğimiz, yalnız kalmak istediğimiz zaman bir sığınak olan, kişiye özel ve hayatımızda önemli bir yer kaplayan mekânların başında gelir. Her ne kadar çoğu kez uyumadan uyumaya gidilen bir oda olarak düşünülse de hayatımızda kapladığı yer düşünüldüğünde mutlu ve uzun uykular, dinlenmiş bir beden için yatak odası dekorasyonuna da diğer odalarda olduğu gibi dikkat etmeli ve özen gösterilmelidir. Herkesin evi kendi karakterinin ve kişiliğinin bir yansımasıdır. Bu nedenle bizi yansıtmayan, zevkimize uygun olmayan, sevmediğimiz ve beğenmediğimiz evlerin içinde mutlu olmamızda mümkün olmaz.

Yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır?

Yatak odası dekorasyonu yaparken ilk önce tarzınızı belirlemeniz gerekiyor. Sırf moda diye size oldukça yabancı bir sitili benimseyip buna göre odanızı dekore etmeniz ileride o odanın içinde bunalmanıza, yabancılık hissi yaşamanıza neden olacaktır. Elbette evinizin her köşesinin modern çizgiler taşıması gerekir; ama sizin zevklerinizden ve beğenilerinizden de taviz vermeden. Dilerseniz klasik ya da avangart, son zamanların modası olan country veya spor… Her düşünce ve isteğe yönelik bir modeli zengin seçenekler arasından kolayca bulup uygulayabilmektesiniz. Eğer hazır dekorasyon fikirlerine sıcak bakmıyorsanız aldığınız parçaları kendinize göre birleştirip kombinleme imkânınız da var.

Uyumlu parçaların oluşturduğu bütün

Yatak odası takımları genel olarak yatak, gardırop, etajer veya tuvalet masasından oluşur. Odanızın ebatlarına göre bu parçalardan dilediğinizi de tercih edebilirsiniz. Küçük odalar için en uygun karyola türü açıldığında oldukça geniş bir yere sahip olan ve evinizde birçok parçayı muhafaza edebilen bazalardır. Yatağın büyüklüğü o yatağı kullanacak kişilerin boy ve en ölçülerine göre belirlenmelidir. Aslında standart yatak ölçülerinin yanı sıra bazen isteğe göre farklı boyutta karyola seçenekleri de mevcuttur. Gardırop alırken, büyüklüğü yine ihtiyaca ve odanın boyutuna göre seçilir. Yatak odasında bulunan her bir parçanın şekil, biçim, işçilik, renk ve desen yönünden birbiri ile uyumlu olması önemlidir. Yatak odanız açık renkte ise daha koyu tonlarda bir perde ile odanızı tamamlayabilir ya da perde seçimini halı ve yatak örtüsüne göre de belirleyebilirsiniz. Demirbaşların yanında abajur gibi aksesuarlar da odanızı daha hoş bir görselliğe kavuşturur.

 

Paylaş.