Televizyon Ünitesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

0

Eskiden evlerimizde kullanılan televizyon sehpalarının yerini alan televizyon üniteleri, artık ev dekorasyonların için vazgeçilmez elemanlarından biri olmuştur.

Her geçen gün ilerleyen teknoloji sayesinde, eski tip tüplü televizyonların yerine, incecik LCD ekran televizyonların evlerimizin baş köşelerinde yerlerini alması ile bu son teknoloji ürünlerini monte ve muhafaza edebilecek bir dekorasyon elemanına duyulan ihtiyaçla ortaya çıkan televizyon üniteleri, salon ve oturma odalarında konumlandırıldıkları için evin en merkezi noktalarından birini oluşturmaktadır.

Ahşabın Kalitesi, Odanızın Büyüklüğü, Tasarım ve Fonksiyonellik

Evinizin dekorasyonunda attığınız her adımda olduğu gibi, televizyon ünitesi satın alırken de dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları ele aldığımızda karşımıza şu konular çıkar:

–          Bir televizyon ünitesi satın alırken, ilk önce dekorasyon stilinizi dikkate almalısınız. Televizyon ünitesini kullanacağınız yaşam alanının dekorasyon stili en belirleyici noktalardan biridir.

–          Bir diğer önemli nokta elbette televizyon ünitesi kullanmak istediğiniz alanın büyüklüğüdür. Çok büyük bir alan için küçük bir televizyon ünitesi seçmek odayı boş göstereceği gibi küçük bir alandaki büyük bir ünite, mekanı daraltıp boğabilir. Bu olasılıkların önüne geçmek için, televizyon ünitesini yerleştireceğiniz duvarın genişlik ve yükseklik ölçülerini mutlaka almanızı ve bu bilgilerle alış verişe çıkmanızı tavsiye ederiz.

tv-unitesi2

–          Eğer odanızın tüm mobilyalarını yeni baştan değiştirmiyorsanız, seçtiğiniz televizyon ünitesinin odanızdaki diğer mobilyalarınız ile uyumlu olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde ortaya son derece uyumsuz bir görüntü çıkabilir.

–          Satın almayı düşündüğünüz televizyon ünitesinin ana malzemesinin kalitesine de özellikle dikkat edin. Kullanılan ahşabın kaliteli olması, televizyon ünitenizi uzun yıllar kullanabilmenize olanak sağlar.

–          Televizyon ünitesi seçerken tasarımının şıklığına elbette dikkat etmelisiniz. Ancak tasarımın estetik tarafından önce, ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanızda yarar vardır. Örneğin kitaplarınızı muhafaza edecek bir alana ihtiyaç duyuyorsanız, raflı televizyon ünitesi modellerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Evinizde ufak tefek dağınık çoksa ya da küçük bir çocuğunuz varsa, dolaplı ya da çekmeceli televizyon üniteleri hayatınızı kolaylaştırabilir.

–          Eğer raflı bir televizyon ünitesi satın almayı düşünüyorsanız, rafların en, boy ve yükseklik ölçülerine dikkat edin. Gereğinden fazla yüksek ya da geniş raflar kaba görüneceği gibi olması gerekenden daha dar ya da alçak raflar kullanım açısından zorluk çıkaracak ve pek bir işe yaramayacaktır.

–          Sürekli gözünüzün önünde duracak olan televizyon ünitelerinin sık sık değiştirilemeyeceğini de dikkate alırsak, seçeceğiniz televizyon ünitesinin sağlam, kaliteli ve garantili bir ürün olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

–           Televizyon ünitesini satın almadan önce kapakları ve çekmeceleri kontrol etmeli, ürünün dayanıklılığından emin olmalısınız.

–          Temizliğinin kolay olması için televizyon ünitenizin toz tutmayan malzemeden üretilmiş olmasını talep edebilirsiniz.

–          Ülkemizin bir deprem bölgesi olduğu gerçeğini unutmadan, televizyon ünitelerinin duvara monte edilmesi özellikle evde küçük çocuk varsa, hayati önem taşımaktadır.

–          Televizyon ünitesini evinize yerleştirirken, oturma grubunuz ile televizyon üniteniz arasında kalan mesafenin en az üç metre olmasına dikkat etmelisiniz.

 

 

Paylaş.