Stüdyo Daire Dekorasyonu

2

Son zamanlarda ev bakan kişiler çoğunlukla stüdyo daire aradığına denk geliyorsunuzdur. Özellikle öğrencilerin  ve tek başına kalanlar için stüdyo daireler kullanım açısından oldukça rahat olarak bilinmektedir. Ferah, sakin, ortalama ebatlarda, pratik ve rahat bir yaşam alanı isteyen ve stüdyo ev tercih edenler için bu alanların dekorasyonları da oldukça önem taşıyor.

Peki oturmak için stüdyo daireler tercih eldildiğinde daha çok rahat edebilmek için nelere özen göstermek gerekir?

Mobilya seçerken dikkatli davranmalısınız. Özellikle birden fazla işlevi aynı anda yapan, modüler mobilya dediğimiz mobilyalardan tercih etmeniz bu tip evlerde daha kullanışlı olacaktır.  Bu tip evleri tercih eden kişiler çok eşyadan ve masraftan kaçınırlar. Sebebi tek kişi veya iki kişi yaşadığı için çok geniş çaplı kullanamayacakları içindir. Kişiler minimum düzeyde evlerinde bulunacakları için ferah ve pratik ulaşılabilen, düzenlenebilen ve toplanabilen eşyaları tercih etmektedirler. Örneğin; bir oturma grubu varsa koltuklar büyük, açılır kapanır ya da bazalı şeklinde olması tercih edilir, yemek masası da aynı şekil de açılır kapanır şekilde olursa çok dertli toplu bir ortam sağlamış olursunuz. İşiniz varken kullanıp bitince her yeri kısa bir zamanda toplayabilmek sizinde çok hoşunuza gidecektir.

Stüdyo dairelerde en büyük sıkıntı yatak odasında ve yatak alanında yaşanır. Bundan dolayı, katlamalı yatak mobilyalarından tercih edebilirsiniz. Hatta çoğu iç mimarlar bu tip evler de yatakları duvara gömme metodu uygulayabiliyor. Mutfak bu tip evlerde Amerikan mutfak dediğimiz, odayla iç içe olan mutfaklardandır. Bu nedenle yemek yaparken çok dikkat etmelisiniz; çünkü yemek yaparken koku sadece mutfakta kalamaz, ne yazık ki bütün evi sarar. Bu yüzden mutfak mobilyaları ona uygun seçilmeli, oda da pencere ya da balkon olmalıdır. Aksi takdirde yemek yapmak sizin için bir işkenceye dönüşebilir.

Stüdyo daireler için, dekorasyonda alandan tasarruf sağlamak çok önemlidir. Ev zaten tek odadan oluştuğu için, daha ferah ve geniş göstermeye yönelik tasarımlara öncelik verilmelidir. Evinizin daha geniş gözükmesini sağlayacak başka bir yöntemse, geniş aynalara duvarlarınızda yer vermenizdir. Ayrıca duvarlarınızın ve mobilyalarınızın açık renklerde tutulması evinizi daha ferah ve geniş gösterecektir.

Paylaş.

2 Yorum