Salonda Yemek Odası Takımı

1

Sahip olduğumuz evde, yemek odası olmayabilir. Genellikle böyle durumlarda salon ikiye bölünür ve bir bölümü yemek odası olarak düzenlenir. Fakat salonunuzun bir bölümünü yemek odası düzenleyebilmek için salonunuzun biraz geniş olması gerekir. Çünkü yemek odası takımı ile oturma odası takımı salona sığmayabilir. Şayet salonunuz küçükse, salona sadece yemek masası koyabilirsiniz. Salonunuzda yemek odası takımı kullanabilmeniz için yapmanız gereken bazı püf noktalarına dikkat etmektir. İşin inceliklerine dikkat eder ve yapmak istediğinizi kafanızda planladıktan sonra salonunuzu yemek odası ve oturma odası olarak kullanmanız çok daha kolay olacaktır.

Salondaki oturma takımı ile yemek odası takımının birbiri ile uyumlu olması ve birbirlerini tamamlamaları çok önemlidir. Çünkü birbiri ile uyumsuz takımlar, salonda görüntü hiç de hoş olmayacaktır. Bunun önüne geçebilmek için mümkün mertebe aynı markanın yemek odası takımını ve salon takımını kullanın.

Mobilya firmalarının seri ürettikleri salon ve yemek takımları aşırı büyük ve fazla yer kaplıyorsa, aynı renkte takımlar seçmeniz yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca mobilya seçerken ceviz ya da krem renkli takımlar seçmeniz daha yararlı olacaktır. Ceviz veya krem renkli mobilyalar seçmenizi istemekteki amacımız, salonunuzda eşya karmaşası yaşanmaması ve renk ahengini sağlamaktır.

Yemek odası takımını büyük ve kalın formlu seçmeyin. Küçük salonları daha da küçük gösterir. Ayrıca konsol ve vitrin seçerken de minimalize stilde üretilen modellere seçin. Böylece lüzumsuz yer kaybının önüne geçebilirsiniz. Yani yerden tasarruf edersiniz.

Yemek takımının konsolunu aynalı modellerden seçmeniz veya duvara ilave olarak duvara büyük bir ayna koymanız salonunuzun daha geniş ve derin görünmesini sağlar.

Orta ve küçük ebatlardaki salonlarda mümkün mertebe açık renkli mobilyalar ve açık renkli boyalar kullanmanız gerekse de, salon takımı ile uyumlu koltuk minderleri kullanabilirsiniz. Bu salonunuza farklı bir hava ve derinlik katar. Tabi salonunuzun daha renkli görünmesini de sağlar.

Yemek odasını da, salon takımını da özenle seçmeniz ve birbirleriyle uyumlu olmalarına dikkat etmelisiniz. Salon takımı seçerken büyük hacimli maksi modellerden uzak durun. Çünkü büyük ebatlı mobilyalar salonunuzda yer kaplayacağı için yemek odası takımına yar kalmayabilir veya çok sıkışık olarak yerleştirmek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin salonunuza köşe takımı koyarsanız hem yerden tasarruf etmiş olursunuz, hem de hemen yemek sonrası samimi bir ortamda sohbet etme fırsatı bulursunuz.

Paylaş.

1 Yorum