Salonda Şömine Dekorasyonu

1

Ev dekorasyonunun en şık parçalarından biri olan şömineler verdikleri estetik görünüm ile sıkça tercih edilmektedir. Elbette her evin şartları, tasarımı ve yapısal özellikleri farklı olduğu için tercih edilecek şömine de farklı olacaktır. Dekorasyonda şömine kullanmak isteyenler birbirinden farklı pek çok kriteri göz önüne almalıdır.

f2
Şömine seçiminde dış görünüm ve şöminenin yaşam alanlarına kattığı şıklık çok büyük önem taşıyor olsa da göz önünde bulundurulması gereken bir başka nokta da şöminenin yakıt türüdür.
Şömineleri yakıt türlerine göre şu şekilde sınıflandırmak mümkün olabilir:
Odunlu Şömineler
Geleneksel şöminelerdir ve yakıt olarak odun kullanılır. Ancak burada en önemli nokta evde bu şömineye uygun baca yapısının olmasıdır. Eğer evde baca uygun değilse, mutlaka bir tadilat ile bacanın uygun hale getirilmesi gerekir. Bu şöminenin en etkileyici tarafı gerek görüntüsü gerekse odunların yanması ile çıkan sesle şömine keyfini tam anlamıyla yaşamanızı sağlamasıdır. Son dönemlerde üretilmiş modern odunlu şöminelerin temizliği de eski tip şöminelere göre çok daha kolay olmaktadır.

f8

Elektrikli Şömineler

Esasında ısınma amaçlı olarak değil tamamen dekoratif ve estetik amaçlı olarak kullanılan elektrikli şömineler aynı zamanda son derece ekonomiktir de. Şöminenin içinde görünen ateş aslında elektrikle kurgulanmış bir ışık oyunu olduğundan yaşam alanlarında hoş bir dekoratif öğe olarak yerini alan elektrikli şömineler taşınabilir özelliktedir.
Gazlı Şömineler
Doğalgaz ya da LPG ile çalışan gazlı şömineler, doğalgazın her geçen gün artan kullanımı ile oldukça az tercih edilen bir şömine türü haline gelmiştir. Ancak şömine kullanılmak istenen evlerde odunlu şömine için uygun baca sistemi mevcut değilse gazlı şömineler iyi bir tercih olabilir. Herhangi bir baca sistemine ihtiyaç duymadan evlerde kullanılabilir.

f9

Taş Şömineler
Hem iç hem dış mekanlarda kullanılabilir özelliği olan taş şömineler, birbirinden farklı malzemelerden üretilebilir. Bu malzemelerin başında da granit,mermer ya da kalker sayılabilir Dekorasyon açısından bakıldığında en şık şömine tercihi elbette taş şömineler olmaktadır.
Tuğla Şömineler
Alışılagelen ve genellikle balkon ya da bahçelerde kendine yer bulan klasik tuğla şömineler de hem enerji tasarrufu sağlaması hem de çok fazla bakım gerektirmemesi açısından sıklıkla tercih edilir.
Hangi tür olursa olsun, eviniz için şömine seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları ise şöyle sıralamak mümkündür:
– Öncelikle ısınma ihtiyacınızı belirlemeli ve şömine haznenize buna göre karar vermelisiniz.
– Eğer odunlu şömine tercih edecekseniz, dumanın iyi çekiliyor olduğundan emin olmalısınız.
– Evin tüm ısınma ihtiyacının şömine ile karşılanmasını istiyorsanız, davlumbazda yer alan ısı odasını evin tüm katlarına yayarak taşımalısınız.
– Şömine konumunun, odada yaratılmak istenen algıya göre tasarlanması çok önemlidir. Uzunluk algısını azaltmak mı istiyorsunuz yoksa bu algıyı artırmak mı? Buna göre şömine yer seçmelisiniz.
– Mekanın birden fazla yerinden ateşin görünmesi için iki ya da üç yanı açık modelleri tercih etmelisiniz.
– Seçtiğiniz şöminenin sadece dış görünümüne değil, fonksiyonelliğine ve eviniz için uygun olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.

Paylaş.

1 Yorum