Salon Nasıl Yerleştirilmeli ?

0

Salonumuz bizim en rahat ettiğimiz, misafirlerimizi ağırladığımız evimizde de en çok özen gösterip dekorasyonuna dikkat ettiğimiz odamızdır. Şık ve modern salonlar en pahalı parçalardan değil her bir detayın düşünülerek yerleştirilmesi ve kullanılması ile oluşur. Üst üste konulmuş eşyalar ya da yanlış döşenmiş bir ev sizi şıklık algısından uzaklaştırdığı gibi odalarınızın demode görünmesine de yol açabilir. Aslında salon döşeme işi, mobilyalar ve kullandığınız malzemeler kadar odanızın şekli ve ebatları ile de ilgilidir. Sizi yansıtan, karakterinizin ve zevklerinizin bir parçası olan salonları yerleştirirken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Salon nasıl doldurulmalı
Eğer boş bir odayı yerleştirecekseniz işiniz hazır mobilyalara göre daha kolaydır. Çünkü eşya satın alırken odanın şeklini ve özelliklerini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Salon yerleştirmesi yapmadan önce en dikkat çekici yani odak merkezi haline gelecek olan yeri belirlemelisiniz. Bu merkez mobilyaların da yönünü belirleyecektir. Mesela manzaraya yani pencereye dikkat çekmek istiyorsanız koltuklarınızın yönünü o tarafa çevirmeniz gerekir. Bütün koltuklar halıya bakıyorsa odak noktası salonun ortasıdır. Bu nedenle kullanacağınız halı gösterişli ve dikkat çekici olmalıdır.

Eğer salonda bir televizyon ünitesi varsa tüm koltukların oraya çevrilmesi gerekir. Yine ortayı fazla doldurmayan ve hareket özgürlüğünü kısıtlamayan bir sehpa da tamamlayıcı olacaktır. Unutmayın ki çok eşya modern bir görsellik sağlamaz. Bunun yerine az ama öz parçalara yer vermelisiniz. Eğer salonunuz küçükse masa ve sandalyelerinizi ve tabii diğer eşyalarınızı daha küçük ebatlarda seçmeniz yerinde olacaktır.

Salonda mobilyalar nasıl döşenmeli
Eğer oldukça büyük bir salona sahipseniz, eşyalar oturan kişilerin bağını engelleyecek uzaklıkta olmamalıdır. Yani koltuklar birbirine dönük olmalı ve herkesin sehpaya erişimi kolaylaşmalıdır. Bu tarz odalarda yemek takımı da koltuklara biraz daha uzakta duvara yakın bir yerde olabilir. Dilerseniz berjerlerin arasına da küçük bir yan sehpa koyabilirsiniz. Yine büyük salonlarda, oturma grubunun yanına güzel döşenmiş bir kütüphane de şık duracaktır. Eğer yemek takımlarınızı sığdırabileceğinizi düşünüyorsanız gümüşlük veya konsoldan birisini seçerek ortamı ferahlatabilir; böylece yaşayan kişilerin sıkılmadan rahatça hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Paylaş.