Sall Collection

0

Şall Collection döşemelik kumaş, perde, ipek, saçak, püskül, ip perde, duvar kâğıdı, tasarım ev ve otel tekstillerinde alanının en saygın isimlerinden biri. 25 yılı aşkın bir süredir otel, ofis, konut ve restoran gibi yapıların iç mekân dekorasyon, projelendirme ve tasarımlarını yapan firmanın sahibi Tenay Aydın. Bu sayımızda kendisiyle yalı tasarımları ve yakın zamanda başlattıkları yalı projesiyle ilgili sohbet ettik.

sall-2

Yalı tasarımları yaparken en çok nelere dikkat ediyorsunuz?

Yalı tamamen aslına uygun ve sahibinin canlı iç dünyasını yansıtan mimariye sahip, mekândaki objeleri ve kullanılan renklerin ahenkle birbirini kucaklaması, iddialı renk armonisinin güzel bütünlüğüdür. Tavan süslemeleri ve kullanılan aydınlatmalar: ister ortamı loş yapacak, ister iyice aydınlatacak bir aydınlatma tasarımı yerleştirin; o mekân en ideal haline kavuşacaktır. Önemli olan mekânın tasarımında, sahibinin beğenisine uygun ve kişiliğini yansıtan tasarımıdır.

sall-3

Klasik mekânlarda hangi renkleri ve tarzları daha sıklıkla görebiliriz?

Klasik bir mekânda kullanılabilecek en güzel örnekler canlı renklerdir… Turkuaz, fuşya tonlarının yanında ise daha çok sarı bordo tercih ediliyor. Örneğin acık altın rengi bir koltuğun üzerinde turkuaz, fuşya yastıkları görebiliyoruz. Büyük objelerin canlı renklerde olmasıyla onları daha çok ön plana çıkartabiliriz. Ama detaylarında ya da yanlarında kullanılan objelerde tamamlayıcı, yine canlı ve parlak; sarı, turuncu, yeşil gibi güzel, renkler olmalıdır. Yani mekânda nasıl yaşamak istiyorsanız ona göre renk, kalite seçilmelidir.

sall-4

Mekân tasarımlarında aydınlatma unsuru nasıl olmalı?

Bir mekâna ne koyarsanız koyun, o mekânın enerjisini en çok aydınlatma detayları belli eder. Bir mekâna camdan ne kadar ışık girerse ya da o mekân yapay olarak ne kadar iyi aydınlatılırsa, mekân da o oranda farklı algılanır. Yani istediğiniz kadar dünyanın en iyi estetik değerlerine sahip bir mekân yapın, kötü bir aydınlatma size bir şey vermez.

Yakın zamanda Neriman Nükte Sözen’in Sarıyer’deki yalısını dekore ettiniz. Burada ne gibi ayrıntılara dikkat edildi?

Nükte Hanımın evini dekore ederken anılarından yola çıktık. Şu anki yaşam biçimi ve gelecekten beklentileri göz önüne aldık. Örneğin değer verdiği objeleri özenle ön plana çıkarmaya çalıştık. Aynı zamanda ortama sıcaklık katmasına da özen gösterdik. Arkadaşlarını ağırlayabileceği fonksiyonellikte, aynı zamanda da estetik, klasik mobilyalar tasarladık. Tasarımın geneline hâkim olan canlılığı renklere de yansıttık.

Mekânda kullanılan tekstil ürünlerinde her odanın karakterine göre tasarlandı ve özel ipek yatak örtüleri ve perdeler ile bütünleştirildi. Kullanılan perde ve mobilya aksesuarların tamamı Öziş-Sall tarafından dizayn edilmiştir. Mobilyalar ise kişiye özgü ve mekânın inceliklerini yansıtan masif ve altın varak kaplamadır.

Paylaş.