Rüstik Mobilyalar

0

Rustik ya da Rüstik olarak telaffuz edilen bu kelime, köyle ilgili, kırsal anlamlarına gelmektedir. Mobilyalar için kullanıldığı terim haliyle ise naturel imgelerle tasarlanmış mobilyalar anlamına gelmektedir. Rüstik mobilya, bir yaşam tarzıdır. Doğayı seven, doğayla iç içe yaşamaktan keyif alanların hoşlandığı mobilya türleri genelde rüstik mobilyalar olur. Rüstik mobilyalar tasarlanırken, ürünleri doğada var olan formlar halinde üretmeye çalışırlar. Bir masa için sıradan bir kütük kullanılabilir. Bir masa ayağı için bir ağaç dalı kullanılabilir. Doğayı yansıtan her mobilya ürünü rustik tarzın bir parçasıdır. Rustik mobilyalar üretilirken mümkün olduğu kadar az işlemden geçirilir. Rustik mobilyaların en önemli tasarımsal farkı, bakıldığında doğaya aitmiş izlenimi vermesidir. Eğer bu izlenimi vermiyorsa o mobilyaya rustik denmesi doğru değildir.

Rustik Mobilyada Detaylar

Rustik mobilyada ağırlıklı olarak ahşap kullanılır. Metal de ahşap malzemeye eşlik eder. Çoğunlukla taş duvarlar, taş zeminler, ahşap zeminler üzerinde kullanılır, dağ evlerinde,  bağ evlerinde ve ormanlık alanlardaki evlerde daha sık kullanılır.  Kütükten yapılmış her türlü eşyalar, eskitilmiş objeler,  sararmış solmuş ahşap kolonlar hep rustik akımın birer güçlü örneği olmuşlardır.

Rustik mobilyalarda renk

Rustik mobilyalarda kırmızı, mor, mavi, yeşil gibi renkleri asla göremezsiniz. Bu tür renkler Rustik akımın ruhuna aykırıdır. Rustik mobilyalar çoğunlukla ahşap renkleri ve toprak renklerinde yapılır. Bir istisna olarak beyaz renk rustik mobilyalarda kullanılabilir.  Pastel renklerin kullanılmaması, doğada pastel renklerin çok az bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Rustik mobilya seçiminde ev ve duvarların etkisi

Eğer evinizi rustik mobilyalarla döşemek istiyorsanız, duvar renklerinizi doğada var olan renklerden seçmeniz gerekiyor. Beyaz, krem ve şampanya renkleri de rustik mobilyalarınızla uyum sağlayacaktır. En güzeli duvarlarınızın taş kaplama olmasıdır. Ya da son dönemlerde sık kullanılan dizme taş yöntemiyle her renkten taşı evinizin içine uygulayabilirsiniz. Bu taşlar arasında muhteşeme renklere sahip harika taş formları bulunmaktadır. Bu taşlar ile rustik mobilyalar büyük bir uyum sergileyecektir. Zemin kaplaması olarak da mutlaka doğal ahşap ve taş zeminler kullanmalısınız. En azından parke döşemeler bile mobilyalarınızdaki ışığın ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

Rustik Aksesuarlar

Evin dekorasyonunu tamamlayan en önemli parçalar aksesuarlardır. Kaliteli bir rustik avize evin bütün havasını değiştirecektir.  Ortaya konacak kütük bir sehpa harika bir görüntü oluşturacaktır. Ağaç dalları formunda dizayn edilmiş bir kitaplık, salonunuza doğanın ihtişamlı görüntüsünü taşıyacaktır. Ayrıca ışıklandırma da çok önemlidir. Figürlerin üzerlerinde bulunan damarların ve eskitilmiş görüntünün bol ışıkla daha estetik görüneceğinden emin olabilirsiniz.

Paylaş.