Renk Psikolojisi ve Kişisel Yatak Odası

0

Sizin için doğru rengi seçmek, yatak odası seçiminde en önemli unsurdur. Yanlış renk seçimleri, uykusuz gecelere ve huzursuzluğa neden olabilir. Doğru renkleri seçtiğinizde ise samimi huzurlu ve sıcak bir ortam elde edersiniz. Yatak odasına her şeyi tıkıştırmak yanlış bir davranıştır. Yeterli dolaplar güzel bir yatak, yeteri kadar komodin ve yatak başlığı yeterlidir. Özellikle küçük evlerde fazlalıklardan kurtulmak çok önemlidir.

Sıcak Renkler mi Soğuk renkler mi?

Yatak odasında kullanılacak renkler kişinin karakterine ve seçimlerine bağlıdır sıcak ya da soğuk renkler kullanılabilir. Her ikisi de doğru kombinasyonlarla kullanılırsa çok şık görünür. Ancak burada temel olan kişinin psikolojisine uygun renkleri seçmektir.  Hem sıcak renklerin hem de soğuk renklerin farklı psikolojik etkileri vardır. Sıcak renkler güvenlik ve memnuniyet duygusuna neden olur. Eşinizle mutlu ve romantik bir mahrem alana sahip olmanızı sağlar. Kırmızılar, kahverengiler, yumuşak portakal renkleri, beyaz ve siyah, tüm sıcak tonlu yatak odası takımları için mükemmel seçimler olacaktır. Bu renkleri tonlamak da oldukça kolaydır üstelik ahşap ile de uyum sağladığı için  göze hitap eden bir renk uyumu elde edebilirsiniz. Soğuk renklere baktığımızda siyah, mavi, lacivert ve koyu renklerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Bu renkler sıcak renkler gibi ışıltılı cıvıl cıvıl, mutluluk verici olmaz. Bu renklerin verdiği temel psikolojik duygu huzur duygusudur. Huzurlu bir ortam isteyenler için soğuk renkleri tavsiye edebiliriz.  Ayrıca bu renkler kişilikli renklerdir. Yatak odanızı daha ihtişamlı gösterirler.

Beyaz Renkli Yatak Odası Takımları

Sıcak ve soğuk renkli yatak odası takımlarından bahsettik. Bu ikisinin arasında kalan tek renk vardır. O da beyazdır. Beyaz renkli yatak odası, hem huzuru hem romantizmi, hem sadeliği hem de sıcaklığı yansıtır. Beyaz acelesi olmayan insanların rengidir.  Fakat beyazı da farklı renklerdeki aksesuarlarla destekleyebilirsiniz. Yeşil renkli yastıklar, kahverengi aplikler ya da canlı bir tablo yatak odanıza renk katacaktır. Renk seçiminde yatak odası takımı alırken o rengin size ait olup olmadığını hissetmeye çalışın. Doğru renkleri bulacağınıza inanın ve kendinize güvenin. Çünkü başkalarının tavsiyeleri kendileri için geçerlidir. Size en çok neyin mutluluk vereceğine siz karar vereceksiniz. Herkesin tavsiyesini dinleyin ama renk konusunda kendi kararınızı kendiniz verin.

Paylaş.