Rengarenk, Ferah ve Geniş Mutfaklar

0

Mutfaklar; evlerin en önemli alanlarından birisi, hatta son zamanlarda evlerin sadece yemek zamanları değil zamanın çoğunun geçirildiği yaşam alanları haline geldi. Özellikle hanımlar için çok daha farklı bir yere öneme sahip olan mutfakların kullanışlı olması, ferah ve rahatlatan bir dekorasyona sahip olması zorunluluğunu getirmiştir. Tabi sadece ferah, kullanışlı olması yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda şık ve rengarenk olması da çok önemlidir.

Dilerseniz sizler için hazırladığımız birkaç küçük tüyo ile mutfaklarınızı çok daha şirin, ferah ve şık hale getirebilirsiniz, ferah, kullanım kolaylığı ile içinizi ısıtan mutfaklara sahip olabilirsiniz.

Mutfakta Değişim Nereden Başlatılmalı?

Hemen herkes evinin bir taraflarında farklı dekorasyonlar denemek, yenilikler yapmak ve bu şekilde evinde fark yaratmak ister. Bu değişik ve yenilikler bazen küçük küçük aksesuarlarla, bazen yeni bir mobilya ile bazen de mobilya ve eşyaların tamamını değiştirerek yaparız. Ama mutfağınızda değişiklik yapmak için, mutfağınızın orasını burasını kırdırmanıza, fayans ve parkeleri değiştirmeye ya da mutfak dolaplarını (yeni olduğu halde) yenilemeye hiç mi hiç gerek yok. Ve aslında hayallerinizin mutfağına ulaşmak zor değil. Fakat öncelikle yapmanız gereken ilk şey mutfağınızı tanımak. Yani mutfağınızın ebatlarını, geometrik şeklini, duvar ve dolap renklerini tanıyın.

Mutfağınızın Dekorasyonu İçin Buzdolabının Önemi

Mutfağınızda yapacağınız dekorasyonun en önemli parçası buzdolabını konumlandırdığınız yerdir. Çünkü buzdolabını mutfağınızın şekline göre uygun yerleştirirseniz, mutfağınız ferah görünecektir. Burada buzdolabı yerleştirme konusunda siz küçük bir tüyo verelim. Buzdolapları hacimce mutfaktaki en büyük eşya olduğu için, yerleştirirken, mutfak giriş kapısından bakıldığında, buzdolabının ön kısmı görülecek şekilde yerleştirilmesi çok daha uygun olacaktır. Eğer aksi şekilde yerleştirirseniz, özellikle küçük mutfaklarda, buzdolabının yanlış yere konulması nedeni ile mutfağınız olduğundan daha dar görünecektir.

Mutfak Boyutları ve Boya Seçimi

Mutfağınız cıvıl cıvıl olsun istiyorsanız ve mutfağınız küçükse, mutfak duvarları ve dolaplarını açık renk tercih etmeniz çok önemlidir. Koyu renkler ise küçük mutfakların daha da küçük görünmesine neden olur. Küçük mutfakların tezgahları üzerinde sıcak renklere sahip, küçük ev aletleri kullanmanız da mutfağınızın canlı ve geniş gözükmesine yardım eder.

Renkler ve Psikoloji

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Örnek vermek gerekirse kırmızı; hareketi, dinamizmi temsil ederken, yeşil; ferahlık, güven ve huzur hissi verir. mutfağınızın renklerini, mutfağınızda kullanacağınız mobilyaların renklerini, yer döşeme renklerini, buzdolabı renklerini birbirleri ile uyumlu seçerek mutfağınıza hareket, canlılık ve enerji katabilirsiniz. Mutfağınızda, mutfak içerisindeki eşya ve aksesuarlarda kullandığınız renkleri doğru seçmek ve doğru bir kombinasyonda kullanmak, istediğiniz etkiyi sağlamada size yardım edecektir. Örnek vermek gerekirse kırmızı renkli mutfak dolabının yanına, siyah, bej ve beyaz tonlar kullanarak mutfağınıza hareket katabilirsiniz. Kırmızıya, kırmızı kullanırsanız mutfağınız monoton görünecektir.

Aslında renk seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli tüyo, canlı renklerle, beyaz, fildişi, bej gibi renkleri birlikte kullanırsanız, mutfağınızda istediğiniz etkiyi sağlayabilirsiniz. aynı zamanda mutfağınızı bu şekilde renklendirirseniz mutfağınız daha şık ve modern görünür.

Birkaç Renk Kombinasyonu

Mutfağınızda kullanabileceğiniz renk kombinasyonlarından birkaç örnek vermek istiyorum. Bu kombinasyonları siz de birazcık araştırma ile çoğaltabilirsiniz.

  • Mutfağınızda ahşap renkleri kullanmışsanız, bej renkli eski görünümlü buzdolabı ya da turuncu renkte buzdolabı mutafınızda çok hoş durur.

 

  • Mutfağınızın temel renkleri krem, beyaz veya fildişi gibi açık renklerden oluşuyorsa, buzdolabınızı kırmızı, pembe, yeşil renklerden seçebilirsiniz. yine aynı renklerde perdeler, sandalyeleri de kullanarak mutfağınıza şık ve hoş bir ambiyans kazandırabilirsiniz.

 

  • Yine mutfağınızda açık renkler ve sade desenler ağırlıktaysa, yere çizgili veya iki renkli halılar, yine sade desenli halılar kullanarak hareket kazandırabilirsiniz.

 

  • Şayet mutfağınızın hakim renk tonları koyu renkse, mümkün mertebe açık renkli perde, düz renk halı mutfağınızı daha ferah ve canlı gösterecektir.

 

  • Mutfak perdelerini canlı renklerden seçtiyseniz, duvarlarda desenli duvar kağıtları kullanarak mutfağınızın şıklığını artırabilirsiniz.
Paylaş.