Oturma Odası Mobilya Dekorasyon Tavsiyeleri

0

Mobilyalar evimizin süsüdür. Mobilyaları doğru seçtiğiniz takdirde muhteşem bir eve sahip olabilirsiniz.  Bu yazımızda sizlere mobilya dekorasyonu tavsiyeleri vermeye çalışacağız. İyi döşenmiş bir ev hem kişiliğinizi yansıtır hem de size mutluluk verir.

Mobilya seçiminde özenli davranmanız ilerleyen yıllarda da mobilyalar konusunda yaşayacağınız sıkıntıları azaltacaktır.

Oturma Odası nasıl döşenmeli

Oturma odası evin en çok vakit geçirilen yeridir. Bu nedenle oturma odaları hem çok şık olmalı hem de çok rahat olmalıdır. Bu sebeple oturma odası mobilyası seçerken rahatlığı da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Oturma odası dizayn edilirken pencerelerin konumu önemlidir. Çünkü odada TV de kullanılacağından pencerelerin tam karşısına TV konmamalıdır. Böylece TV üzerindeki parlamaların önüne geçmiş olursunuz. Oturma odası düzenlenirken mobilyalar sıra sıra dizilmemeli, oda ikiye bölünmemelidir. Önemli olan estetik bir görüntü yakalamak ve aynı zamanda rahat bir görüş açısı elde etmektir. Oturma odası eğer geniş ise odanın ortasında sehpa kullanabilirsiniz. Ancak dar bir oturma odasına sahipseniz sehpa şart değildir. Bu tür oturma odalarında koltuk yanlarına kumanda, gazete vb malzemeler için sehpa bulundurabilirsiniz.

Oturma odası mobilyaları odaya tam uyumlu olmalıdır. Geniş bir odada küçük bir oturma grubu nasıl hoş gözükmeyecekse, dar bir oda için de odanın yarısını kaplayan bir mobilya hoş gözükmeyecektir. O yüzden ölçülere dikkat etmek gerekiyor. Kapıdan girdiğinizde önüne hiçbir engel çıkmamalıdır.  Ya da oturma odası içinde bir noktadan başka bir noktaya giderken fazladan iki adım atmamalısınız. Bunun için düzenlemeyi yolunuzu uzatmayacak şekilde yapmalısınız. Ayrıca televizyonu tam karşıdan gören bir açıya oturma grubunuzu yerleştirmelisiniz. Oturma grubu ya da köşe takımı kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize kalmıştır.

Mobilya Rengi

Mobilya rengi de çok önemli bir husustur. Açık renkler daha ferah ve ışıklı olur. Koyu renkler daha asil ve ihtişamlı durur. Bu nedenle seçiminizi kişiliğinize göre yapmanız gerekir. Ancak dar odalar için açık renkleri tavsiye ederiz.  Mobilyaları simetrik yerleştirmek zorunda değilsiniz.  Eğer kalabalık bir aile değilseniz çok daha az mobilya aile oturma odanızı dekore edebilirsiniz. Duvarlarınızı da halı ile uyumlu tablolarla güzelleştirebilirsiniz. Ancak oda duvarlarını da tablolar ile boğmamaya gayret etmelisiniz. Tv ünitesi kullanacaksanız. Ünite üstünde biblolara kitaplar kullanabilirsiniz. Detaylardan hoşlanmıyorsanız büyük ebatlı aksesuarları odanızın köşelerine koyabilirsiniz.

 

Paylaş.