Oturma Odanıza Altın Kurallar

0

Oturma odası evimizin en güzel köşesi olmalıdır kuşkusuz. Oturma odanız, gününüzü geçirdiğiniz ya da eve döndükten sonra kendinizi rahat hissetmek istediğiniz, yorgunluğunuzu attığınız, en önemlisi de misafirlerinizi ağırladığınız, sizi, ailenizi ve evinizi yansıtan bölümüdür. Bu durumda dekorasyonu ve düzenlemesi en güzel olan odanız oturma odası olmalıdır. Görünümü kadar kullanım özellikleri de elverişli olmalıdır. En çok da konforlu olmalıdır ki koltuğa oturduğunuzda odanın, rahatlığın sizi sardığını hissedebilmelisiniz. Odanızın şekline rengine uygun olmalıdır mobilyalarınız. Seçiminizi yaparken hangi tür olanın odanızı daha geniş göstereceğini özellikle hesaba katmalısınız çünkü kalabalı bir oturma odası en çok sizi rahatsız edecektir. Sizi rahatlatacak bir öneride bulunalım, oturma odasındaki mobilyalarınız kolay temizlenebilir olmalı. Çocuklarınız var ise ve misafiriniz çok ise bu öneriyi mutlaka dikkate almalısınız. Seçiminizde koton, sentetik, viscon, şönil gibi kumaşları gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Toz tutmayan kumaş türlerini tercih etmelisiniz ki sürekli toz almak ile uğraşmak zorunda kalmayın. Temizlik konusunda daha da hassas olduğunuzu düşünüyorsanız, koltuklarınla yer arasında boşluk olup olmadığına dikkat etmelisiniz ki evi her temizlediğinizde koltukları çekmek zorunda kalmayın. Oturma grupları arasından seçim yaparken teknik olarak bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Bu tavsiyelerin yanında oturma grupları1 göze de hitap ediyor olmalı. Eğer bu konuda bir fikriniz yok ise biz size açık renkli mobilyalar kullanmayı tercih etmenizi tavsiye ediyoruz ki eviniz daha ferah, daha aydınlık görünsün ve genel itibariyle evin tümüne, genel görünümüne uyum sağlasın. Oturma odanızda canlılığı küçük renkli detaylarla, belki biblolar ile belki örtüler ile eğer mümküne odanın görünümüne aykırı olmayacak ise, odayı küçültmeyecek ise raflar ile sağlayabilirsiniz. Küçük süs eşyaları sadeliği göz zevkine dönüştürecektir. Deseni fazla, çiçekli takımlardan kaçınmalısınız. Moda olabilir, seviyor da olabilirsiniz ancak modası geçebilir, gözünüz kalabalıktan sıkılabilir. Bunun yerine desenli kırlentler ya da desenli perdeler kullanabilirsiniz. Tablolar ile evinizi süsleyebilirsiniz. Hem oturma odanızı uzun zaman kullanabilirsiniz hem de canlılığı bir şekilde sağlamış olursunuz. Evinizi değiştirmeyi seviyorsanız kolay taşınabilir mobilyalar alın ki hem zevkinizden mahrum kalmayın hem de beden sağlığınıza dikkat etmiş olun. Ufak değişiklikler yaparken eziyet çekmiş olmayın. Ürün fiyatına, hesaplı olmasına da dikkat etmelisiniz mutlaka. Yer tasarrufu etmek istiyorsanız bazalı kanepeler çok kullanışlıdır. Yırtılmalara karşı iç taraftaki çıkıntılara ve çivilere dikkat etmelisiniz, iç hacmini kontrol etmelisiniz.

Oturma grupları 1 arasından en güzelini seçmek tabi ki de çok zor ancak bu bilgiler ışığında sizin için, eviniz için en doğru tercihi yapabilirsiniz. Çünkü çok fazla çeşit var ve herkesin farklı bir zevki, dekorasyon konusunda farklı bir düşüncesi var. Dilerseniz bir profesyonelden de yardım alabilir, özel tasarım ürünler de kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın, bu ev sizin eviniz, oturma odası sizin odanız. Önerileri dikkate alıp değerlendirirken kendi isteklerinizi ve beğenilerinizi işin dışında bırakmayın. Önemli olan evinizi kapısından içeri, oturma odanıza geldiğinizde oh be dünya varmış diyebilmek, kendinizi olabildiğince dingin, mutlu ve huzurlu hissedebilmekte. Güzel görünümü ve rahatlığı bir araya getirebilmekte. Eviniz ve oturma odanız ile kendinizi yansıtabilmekte. Kullanışlı, kolay temizlenir, az tozlanır mobilyalarınız olsun, üstüne bir de rahat olsun ve dekoratif görünsün. Size de misafirlerinize hünerleriniz anlatmak, onları en güzel şekilde ağırlamak, çocuklarınız ve ailenizle temkinli davranmadan rahatça vakit geçirmek kalsın. İşte tüm gün çalışıp bir de üstüne evde yorulmayın. Gününüz size kalsın.

Paylaş.