Oturma Gruplarında Kumaş ve Deri Seçimi

0

Oturma grubunuzdan sıkıldınız ve değişiklik istiyorsunuz… Ya da vefakar koltuk takımınız artık eskidi ve bazı yeniliklere ihtiyaç duyuyor… Eğer oturma grubunuzun döşemesini yenilemeyi düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara bir göz atarsak  şunları söylemek mümkün olur:

–          Öncelikle oturma grubunuzun döşemelerini değiştirirken, yeni döşemelerin kumaş mı deri mi olacağına karar vermelisiniz. Bu, dikkat etmeniz gereken ilk adımdır. Çünkü iki döşemelik materyal birbirinden çok farklı özelliklere sahiptir ve ortaya birbirinden farklı görünümler çıkartırlar. Bu sebepten bu kararı dikkatli vermelisiniz.

–          Eğer yeni döşemelerinizin kumaş olmasını istiyorsanız, nasıl bir kumaş istediğinizi de bilmeniz gerekir. Çünkü kumaşın hammaddesi ilerleyen zamanlarda hem kullanım ömrü hem de temizliği açısından önemli olacaktır.

–          Evinizde küçük çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa, ilk önem vermeniz gereken nokta döşemelik kumaşınızın temizliğinin kolaylığı olmalıdır. Zira gün içinde yoğun olarak kullanılan oturma grubunuz, zamanla kirlenecektir. İşte bu noktada temizliğin sorun olmaması adına, kumaşın kolay temizlenebilir bir yapıda olması büyük önem taşır. Bu yüzden, son teknoloji ile üretilmiş soft kumaşlar seçmenizi tavsiye ederiz.

–          Kumaş seçimi yaparken oturma grubunuzun modeli de büyük önem taşır. Modern ve küt kesimlerde bir oturma grubunuz varsa, takımınızın tamamını anı renkte döşemelik kumaşla kaplayabilir ve kollarda kapitone kullanarak oldukça şık ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca bu tercihi yaptığınızda, kırlentleri tam kontrast renkte seçerek, ayrı bir ahenk yakalamanız da mümkündür.

kanepe1

–          Oturma grubunuz daha klasik ve yuvarlak hatlarda ise, kanepeleri aynı renk döşemelik kumaşla kaplarken, tekli koltukları ayrı ve kontrast bir renk kumaşla kaplayabilirsiniz.

–          Elbette oturma gruplarınızın kumaş renklerine karar verirken, evinizin diğer dekorasyon öğelerini de dikkate almalı, halı, perde ve benzeri dekorasyon elemanlarının renkleri ile döşemelik kumaşlarınızın renkleri arasında uyum olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Örneğin evinizin dekorasyonunda siyah renk hakim ise gri koltuk takımları oldukça şık bir görünüm elde etmenizi sağlar. Kahverengi bir ev dekorasyonunda ise çok açık kahve ve krem rengi  son derece şık ve uyumlu bir dekorasyona kavuşmanızı sağlar.

–          Dönem dönem döşemelik kumaş trendleri değişse de size önerimiz, modası kolay geçmeyecek bir renk seçmeniz. Özellikle son dönemlerde oldukça popüler olan çiçek desenlerini oturma grubunuzda kullanmayı düşünüyorsanız, tüm takımınızı çiçekli kumaşla kaplamak yerine, düz renk kumaş kullandığınız oturma grubunuzu, çiçekli kırlentlerle hareketlendirmenizi tavsiye ederiz.

–          Eğer oturma grubunuzda deri kullanmayı tercih etmişseniz ve son derece yüksek fiyatlı olan gerçek deri satın almayacaksanız, geriye tek alternatif suni deri kalır. Suni deri çok fazla terletmesi nedeni ile pek fazla tercih edilmese de sahip olduğu şık ve modern görünüm nedeniyle kullanılmaktadır. Ayrıca suni deri kumaşların en büyük avantajları sahip oldukları temizlik kolaylığıdır. Sadece nemli bir bezle silinerek temizlenebilen suni deri, kesilmediği ya da ısıya maruz kalmadığı takdirde, uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Paylaş.