Oturma Grubunuzu Temizlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0

Evinize severek ve beğenerek aldığınız oturma gruplarınızın bir süre sonra kirlenmesi kaçınılmazdır. Özellikle evinizde küçük çocuklarınız varsa, bu sürenin oldukça kısalacağından emin olabilirsiniz. Gerekoturma gruplarınızın ömrünü uzatmak ve gerekse hijyenik açıdan sağlıklı olmak adına oturma gruplarınızı nasıl ve ne ile temizlediğiniz büyük önem taşır.

Oturma gruplarınızın kirlendiğini her zaman gözünüzle görüp fark edemeyebilirsiniz. Ancak ev ortamında yaşayan ve gözle görülmeyen mayt ve akarlar en çok halılarla oturma gruplarında yaşamlarını sürdürür ve ortalama bir ev ısısında rahatlıkla çoğalıp sağlık için zararlı hale gelir Bunun için belirlediğiniz zamanlarda periyodik olarak oturma grubu temizliği yapmak faydalıdır.

Önce Tozunu Alın

Oturma grubunuzun su ve deterjanlı temizliğine başlamadan önce elektrik süpürgesi ile tozunu iyice çekmeli ve bu toz temizleme işleminden sonra sulu temizliğe geçmelisiniz. Aksi takdirde su ile birleşen toz, temizlenmesi çok daha zor olan kirlere dönüşebilir.

Koltuklarınızı silerek temizlemeyi düşünüyorsanız, oturma grubu temizliği için üretilmiş özel ürünler kullanabilirsiniz. Bu ürünler hemen her kumaş grubunda ve her renk döşemede rahatlıkla kullanılabilir. Oturma grubu temizliğinde yapılan en büyük hataların başında, beyaz renkli oturma gruplarını temizlerken çamaşır suyu kullanmak gelir. Her ne kadar oturma grubunuz beyaz da olsa, çamaşır suyu döşeme üzerinde ton farkı oluşmasına neden olur.

Silerken Bunlara Dikkat Edin

Eğer oturma grubu temizliğinizi silerek yapacaksınız, ihtiyacınız olan ılık su, temizleme maddesi ve elbette temiz bir bez olacaktır. Silerek yapacağınız oturma grubu temizliği için microfiber bezler kullanmak daha iyi sonuç almanızı sağlayacağı için tercih edilebilir.

 

temiz1

 

Temizleme maddesi olarak koltuk temizliği için üretilen maddelerin yanında geleneksel yöntemleri de kullanabilirsiniz. Arap sabunu bunlardan biridir. Marketlerde bulabileceğiniz sıvı arap sabunu, ılık suyun içine ilave edilerek kullanıldığında çok iyi sonuçlar doğuracaktır. Bunun yanında, temizleme suyuna ekleyeceğiniz bir miktar amonyak, oturma grubunuzda oluşan lekelerin çıkmasını da sağlaması açısından etkilidir. Oturma grubunuzu silerek temizledikten sonra pencereleri açık bırakarak odanızı havalandırmayı ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca tıpkı yatak yorgan bakımında olduğu gibi otura grubunuzun minderlerinde de ters yüz etme yöntemini sıklıkla kullanarak minderlerinizi havalandırmış olursunuz.

Deri Oturma Grupları

Eğer oturma grubunuz deri ise temizliği kumaş oturma grubu temizliğine göre daha kolay olacaktır. Deri oturma grupları son derece şık ve kaliteli bir görünüme sahip olmasına karşın zaman zaman tüketicileri düşündüren bir üründür. Ancak oturma grubu temizliği açısından bakıldığında en çok ve belki de tek dikkat edilmesi gereken nokta, oturma grubu temizliği için tercih edilen temizlik maddeleridir. Çünkü yanlış seçilmiş temizlik maddeleri oturma grubunuzun deri döşemesine zarar verebilir. Deri oturma grubunuzu temizlerken asla fırça gibi sert malzemeler kullanmamalı, deri döşemeler için üretilmiş özel temizlik maddelerini kullanmalısınız. Üzerine herhangi bir şey dökülen deri oturma gruplarınızı nemli bir bezle temizlemeniz yeterli olacak, başka herhangi bir işleme gerek kalmayacaktır.

Bazı Önlemler Almakta Fayda Var

Oturma grubunuzu temizlemek kadar temiz tutmak da önemlidir ve bunu sağlayabilmek için bir takım önlemler alabilirsiniz. Bu tedbirlere, eğer evde küçük çocuklarınız varsa, oturma grubunuzun üzerinde herhangi bir şey yiyip içmelerine izin vermeyerek başlayabilirsiniz. Bunu bir kural haline getirip uygulayabildiğiniz takdirde, oturma grubunuzun temiz kalmasını büyük ölçüde başarabilirsiniz.

Bunun yanında evinizde bir evcil hayvan ile yaşıyorsanız, küçük dostunuza rahat edebileceği bir yaşam alanı (örneğin kediniz için bir sepet) hazırlayarak otura grubunuza zarar gelmesini büyük ölçüde engelleme şansına sahip olabilirsiniz.

Paylaş.