Oturma Grubu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Oturma odaları, evlerdeki en önemli yerlerden bir tanesidir. Evinizin bu kısmını dilerseniz aileniz ile birlikte zaman geçirebileceğiniz bir köşeye çevirebilir, dilerseniz de akşam saatlerinde, evinizin bu odasında televizyon keyfi yaparak, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Pek çok farklı amaçla kullanılabilecek olan oturma odalarının, konforunun da iyi olması oldukça önemlidir. Bu sebeple de oturma odanıza bir oturma grubu satın alırken, tercihinizi kaliteli, şık ve konforlu modellerden yana kullanmanız, oturma odanızda geçirdiğiniz vakitleri çok daha konforlu ve keyifli hale getirecektir. Bu yazımızda, oturma odasında kullanılacak oturma gruplarının, ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği hususunda bilgi alabilecek ve oturma odanızı bu kriterlere uygun şekilde zenginleştirebileceksiniz.

Oturma Gruplarında Renk Seçimi Önemlidir

Oturma grubu satın alacaksanız, ilk olarak dikkat etmeniz gereken unsur, oturma grubunun rengidir. Eğer evinizin dekorasyonuna uyum sağlayacak ise açık renkli bir oturma grubu almaktan çekinmeyin. Ev hanımları, eğer evde küçük çocuk varsa, açık renkli oturma gruplarından daima çekinmektedirler. Ancak bu sebepten dolayı koyu renkli bir oturma grubu satın almak, hem genel dekorasyonu olumsuz olarak etkileyecek, hem de iç açıcı bir hava yaratmayacaktır. Bu sebeple de, evinizin dekorasyonuna uyum saplayacağını düşünüyorsanız, açık renkli bir oturma grubu almaktan çekinmeyin. Bu sayede oturma odanız, daha canlı ve ferah bir havaya sahip olabilecek ve oturma odanızda, aileniz ile birlikte keyifli zamanlar geçirebileceksiniz. Dinlendirici ve stresten sizi uzak tutacak renkler olan; açık mavi, beyaz veya doğal renkleri tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, aşırı şekilde göze batan ve bir süre sonra rahatsızlık verebilecek renklerden kaçınmanızın gerektiğidir. Renk seçiminin haricinde ise, eğer evinizde yer alan eşyaların yerini sıkça değiştirmeyi seviyorsanız, kolay taşınabilecek bir oturma grubu almaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde evinizde yapacağınız küçük değişiklikler, son derece zorlu bir hal alabilecektir.

stella-köşe-oturma-grupları

Geniş oturma odaları için L biçimindeki oturma grupları idealdir.

Geniş Oturma Odalarına Uygun Oturma Grupları

Büyük bir oturma odasına sahipseniz, bu durumda L biçimindeki oturma gruplarını tercih edebilirsiniz. Bu tür oturma grupları, hem odanın büyüklüğü ile uyumlu bir hava yaratabilecek, hem de odanın geri kalan kısmını çeşitli dekoratif öğeler ile verimli bir biçimde kullanma şansına sahip olabileceksiniz. Bu sebeple de geniş oturma odaları için L biçimindeki oturma grupları tavsiye edilmektedir. Temizlik konusunda endişeleriniz bulunuyorsa, satın alacağınız oturma grubunun, yumuşak dokulu bir kumaşa sahip olması ve aynı zamanda leke tutmayacak yapıda olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede oturma grubunuz kolay kolay lekelenmeyecek ve lekelendiği taktirde ise pratik bir biçimde temizlenebilecektir. Koton kumaş, sentetik, viscon ve şönil gibi kumaş türlerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu tür kumaş tiplerine sahip bir oturma grubu satın aldığınız taktirde, uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Satın alacağınız oturma grubunun yerden yüksekliğine dikkat etmeniz önerilmektedir. Yerden yüksek oturma grubu satın almak, temizlik esnasında oturma grubunuzun alt kısmını da kolaylıkla temizleyebilmenize ve bu sayede hijyen konusunda herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlayacaktır. Dilerseniz, oturma grubunuzun ardında kalan duvara, oturma grubunuzun rengi ile uyum sağlayacak bir tablo asarak, oturma odanızın dekorasyonunu zenginleştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca, bir orta sehpa kullanarak, oturma odanızın çok daha konforlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Tamamıyla beğendiğiniz ve memnun kaldığınız bir koltuk takımını satın alarak, uzun yıllar boyunca evinizde kullanabilir ve oturma odanızda, aileniz ile birlikte birbirinden mutlu anlar geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

Kanepe Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Modoko da sizlere fikir vermesi açısından yüzlerce model koltuk takımları ve  köşe takımlarını bulabilirsiniz.

Koltuk takımları için: http://www.modoko.com.tr/kategori/16/koltuk-takimlari
Köşe takımları için : http://www.modoko.com.tr/kategori/17/kose-koltuklar

bağlantılarını tıklayabilirsiniz.

Paylaş.