Ofis Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

1

Ofis dekorasyonu, çalışanlar için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Detaylara dikkat edilmeden ve iç mekanı hem dekorasyon hem de konfor açısından iyileştirmeyecek türden mobilyaların tercih edilmesi, kötü bir ofis dekorasyonunun en büyük sebeplerindendir. Kötü bir ofis dekorasyonu demek, ofiste çalışan kişilerin verimliliğinin de düşeceği anlamına gelmektedir. Çünkü doğru bir dekorasyon ile, ofiste çalışan kişilerin motivasyonunu artırabilir ve onların daha ferah bir ortamda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, rahatsız mobilyalar ile yapılmış bir ofis dekorasyonu, yine doğrudan çalışanları olumsuz olarak etkileyecek bir durumdur. Bu sebeple, mümkün olduğunca ofis dekorasyonu konusuna önem vermeli ve titiz davranmalısınız. Uyumlu renkler ve özenle seçilmiş mobilyalar ve çeşitli detaylar gibi konuları göz önünde bulundurarak yapacağınız bir dekorasyon, hem sizin için, hem de ofisinizde çalışan diğer çalışanlar için pek çok artıyı beraberinde getirecektir. Bu sebeple de ofis dekorasyonu, oldukça önemli bir durumdur.

Farklı Meslek Gruplarına, Farklı Dekorasyon Önerileri

Ofis dekorasyonunun ilk adımı, ofisin hangi iş için kullanılacağının bilinmesidir. Örnek vermek gerekirse, bir avukatlık bürosunun dekorasyonu, mümkün olduğunca mesleğin ciddiyetini yansıtmalı ve konforlu olmalıdır. Keskin hatlara sahip koyu renk tonları barındıran mobilyalar, avukatlık büroları gibi mekanlar için ideal seçim olacak ve iç mekanın genel havasını değiştirecektir. Bir başka önemli konu ise, tercih edilecek mobilyaların sunduğu konfordur. Çalışanların, günlerinin bir kısmını ofisinde geçireceği düşünülürse ofisin, mümkün olduğunca dekorasyon yönünden zengin olduğu kadar, konfor yönünden de zengin mobilyalar ile zenginleştirilmesi gerekmektedir.

Reklam ajansı gibi yaratıcılığın ön planda olduğu bir ofise sahipseniz, bu çalışma ortamında yaratıcılığın ortaya çıkması ve çalışanların kendilerini rahat hissetmelerini sağlayabilmek adına mümkün olduğunca renkli ve konforlu mobilyalar ile ofis dekore edilmelidir. Bu sayede iş modeline uygun bir dekorasyon sayesinde firma bünyesinde çalışan kişiler kendilerini daha rahat hissedebilecek ve ofis içerisinde yer alan canlı renkler sayesinde yaratıcılıklarını ön plana çıkarabileceklerdir. Ofis mobilyalarının mesleklere uygun şekilde tercih edilmesinin büyük önemi vardır. Bu nedenle de, ince noktalara mümkün olduğunca dikkat göstermeniz tavsiye edilmektedir.

ofis dekorasyonunda nelere dikkat edilmelidir 1

Başarılı bir ofis dekorasyonu örneği

Mobilyaların yanı sıra duvarlardaki renklerin ve ufak aksesuarların da ofislerin genel dekorasyonuna etkisi bulunmaktadır. Genel anlamda, bir ofiste çalışanların kreatif olabilmesi ve iş verimliliklerinin artması için tercih edilen boyaların da canlı renklerden oluşması önemlidir. Bu hususta yapılan araştırmalar, ofislerde tercih edilen canlı renklerin çalışanların verimine doğrudan etki ettiğini birçok kez kanıtlamıştır.

Ofis dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken noktalardan bir başkası ise iç mekanın boyutuna uygun mobilyaların tercih edilmesi gerektiğidir. Örneğin, küçük bir ofise sahipseniz ve bu ofiste geniş ofis mobilyaları tercih ederseniz, bu geniş mobilyalar ofisinizin genel havasını baskılayacak ve olumsuz bir dekorasyon doğuracaklardır. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak adına mobilya seçiminde ofisinizin boyutlarını da göz önünde bulundurmanız şarttır. Ayrıca, doğal malzemelerin kullanıldığı dayanıklı ofis mobilyaları hem daha sağlıklı bir ofis ortamı yaratacak hem de finansal açıdan daha uygun bir tercih olacaktır. Ofis mobilyası tercihinde kaliteden ödün vermeniz halinde, tercih ettiğiniz mobilyalar kısa bir süre içerisinde eskiyecek ve eskiyen mobilyalar, ofisinizin kötü bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Bu durum, iş yeri prestijinizi de olumsuz olarak etkileyecektir. Bu sebeple de ofis dekorasyonunda burada yer alan önerilere kulak vermeli ve ofisinizi bu şekilde dekore etmeye dikkat etmelisiniz. Bu sayede uzun yıllar rahatlıkla çalışabileceğiniz ve herkesin verimli bir biçimde bir arada çalışabileceği bir ofise sahip olabileceksiniz.

Mağazalarımızın tasarım ve üretimini yapmış olduğu ofis mobilyalarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.
http://www.modoko.com.tr/kategori/24/ofis-mobilyalari

Paylaş.

1 Yorum