Mutfaklarda Alınabilecek Kaza Tedbirleri

0

0-5 yaş çocuk ölümlerinin yüzde 80’inin önlenebilir ev kazaları yüzünden ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, özellikle mutfaklarda ev kazalarını önlemek için tedbir alınması gerektiğini ısrarla belirtmektedirler.

Ev kazalarının en yoğun yaşandığı yerlerin başında mutfaklar gelir ve mutfak kökenli kazaların neredeyse tamamı önlenebilir kazalardır. Özellikle küçük çocukların yaşadığı evlerde anne babaların hassas ve temkinli olup gerekli tedbirleri alması, olası bir çok kötü sonucu engellemektedir.

kaza4

Sadece çocukları değil yetişkinleri de etkileyen mutfak kazalarını engellemek için alabileceğiniz önlemlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Mutfaktaki eşyaları çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Buna tencereleriniz de dahil. Çünkü ortalama büyüklükteki bir tencere bir çocuğun eline, ayağına ya da çok daha kötüsü kafasına düştüğü takdirde çok ciddi hasarlara neden olabilir.
  • Mutfakta kullanılan temizleyiciler ve deterjanlar çocuklar için ciddi tehlike merkezleridir. Bu tür temizlik maddeleri üst düzeyde yakıcıdır ve çocuğun yanlışlıkla bu maddeleri yutması istenmeyen sonuçlar doğurur. Bu yüzden annelerin bu temizlik malzemelerini çocukların erişemeyeceği yerlerde, kilitli dolaplarda tutması hatta ürünlerin kendi paketlerinin de kilitli olmasına özen göstermeleri çok büyük önem taşır.
  • Özellikle kaynayan maddelerden (süt,su,çay, vb) yanma vakaları çocukların emekleme ve yeni yürümeye başladıkları dönemlerde çok daha sık karşılaşılan olaylardır. Bu sebeple anne ve babalar, yeni yürüyen ya da emekleyen çocuklarını asla tek başlarına bırakmamalıdır.
  • Tencere, tava ve çaydanlıkları ocağın duvara yakın tarafında kullanmak, küçük çocukların yaşadıkları evlerde adeta bir kural olmalıdır. Bununa beraber, tencere ve tava saplarının duvara paralel olması, kolunuzun bu saplara çarpmasıyla oluşabilecek kazaları engellemesi açısından da küçük ama çok önemli bir tedbirdir.
  • Tezgahın kenarına sıcak kapları ya da tencere, tavaları bırakmamanız gerekir.

kaza3

  • Kesici ve delici aletleri ortada bırakmamak, kullandıktan sonra yerlerine kaldırmak çok önemlidir. Ayrıca, yıkanmış bıçakları uçları, suları süzülsün diye kaşıklığa bırakırken uçlarının aşağıya doğru konması da farkında olmadan yaşayabileceğiniz kesikleri engellemek için iyi bir tedbirdir.
  • Ocağın yanında ekmek sepeti, kağıt havlu ve benzeri alev alması kolay eşyaları asla bırakmayın. Siz hiç farkına varmadan alev alabilir.
  • Ara kablo, bağlantı prizi gibi elektrikli gereçleri asla ortada bırakmayın.
  • Mutfak dolaplarının kapaklarını mutlaka kapalı tutun.
  • Ocağın yanında sandalye, tabure, masa gibi eşyaların bulunmamasına özen gösterin.

 

 

Paylaş.