Mutfak mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

0

Evimizin en önemli mekânlarından birisi mutfaklarımızdır.  Mutfak, aile olarak yemek yerken o birliktelik havasını yaşadığımız özel yerlerden biridir. Bu özel yerlerin mobilya ve döşemeleri, rengi kullanışlılığı da çok önem arz etmektedir.  Mutfak mobilyası alırken dikkat edilecek hususlara göz atacak olursak,

Mutfak mobilyalarında Tercihler

Öncelikle mutfaklarımız açık renklerden oluşmalı ve ortam da ferah bir görüntü hâkim olmalıdır. Mutfak mobilyalarında en önce mutfağınızın dolaplarını ve tezgâhınızı seçmelisiniz. Çoğu mutfak mobilyalarında en önemlisi kriter kaliteli ve dayanıklı ürünlerin tercih edilmesidir.

Mutfağımız da çok farklı ürünler kullanılacağından tüm ürünler de tek tek kaliteli ürün kullanmak yerine sadece ana maddeler de kaliteli ürünler tercih edilmeli, bunlar da mutfak dolapları ve tezgâhıdır. En kaliteli malzemeden yolumuza devam edecek olursak masif’i tercih edebilirsiniz ancak bu ürün maliyet açısından çok masraflı olacağı için MDF ’de tercihleriniz arasında olabilir. Genellikle mutfaklar da maliyet açısından MDF Lam kullanılmaktadır. Mutfak mobilyalarında tercihlerimizi ilk olarak malzemeden yana kullandık ve ikinci adıma geçebiliriz.

Mutfak Büyüklüğüne Göre Mobilyalar

Eğer küçük bir mutfağa sahipseniz, çok hareketli ve desenli şeylerden uzak durmalısınız. Olabildiğince açık ve düz hatlı ürünler tercih edilmeli ve ortam geniş gösterilmelidir. Özellikle küçük mutfak sahiplerine şu dip notu da düşebiliriz, mutfağınız küçük ise mutfak dolaplarının kulpları çok küçük ve gösterişsiz olmalı. Çünkü küçük olan mutfaklarınız da daha fazla gözü yoran ve göze batan şeyler tercih edilmemelidir.

Büyük ve küçük mutfaklar da en çok tercih edilen ve kullanımı rahat olan bir diğer ürün ise cam kapaklı mutfak mobilyalarıdır. Kullanım açısından rahat ve ortamı ferah gösteren cam kapaklı mobilyalar mutfağınızın ortamını genişleten bir diğer önemli unsurdur.

Mutfak mobilyalarımızın döşemelerini ve renklerini yaptık. Tüm işlemlerimizi hallettik, en önemli maddelerden birisi de dolap kapakları ve çekmece kapaklarının hızlarının ayarlanmasıdır. Son zamanlar da çok kullanılan bu fren mekanizmaları dolap kapaklarının kullanım süresini arttırmaktadır.

 

Paylaş.