Mutfak mobilyası Nasıl Dekore Edilmeli

0

Mutfak mobilyası alırken sadece rengine bakmanız yanlış bir tutum olacaktır. Mutfak mobilyası evinizin diğer unsurları ile alakalı ve uyumlu olmak zorundadır. Çünkü mutfaklar evin tamamlayıcı birer öğesidir. Mutfak mobilyasını evin bütünü ile uyumlu kılmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlardan en önemlisi renge karar vermektir. Evinizde beyaz tonlarda mobilyalar kullanıyorsanız mutfağınızı da beyaz renklerle döşeyebilirsiniz. Mutfağınızın kalabalık görünmesini istemiyorsanız kapalı gözleri bol olan bir mutfak mobilyası seçmenizi tavsiye ederiz. Bir mutfak için kullanmak istediğinizde en az 30 tane mutfak aracı bulmanız mümkündür. Tost makinesinden, portakal suyu sıkacağına, blenderden, miksere kadar onlarca mutfak aracı saklanmak için yer arayacaktır. Bu araçları ortada bırakmak güzel bir görüntü oluşturmaz. Ancak birkaç tanesi açıkta kalabilir.

Son yılların modası olan mutfak ortasında tezgah sistemi artık ülkemizde de iyice benimsenmeye başlandı. Bu sitemin tutmasının en temel sebebi şüphesi çok kullanışlı olmasıdır. Çünkü mutfakta çalışırken yani yemek yaparken ya da bir şeyler üretirken insanlar geniş çalışma alanları isterler. İşte mutfak ortasındaki bu tezgahlar size aradığınız bu çalışma ortamını sunarlar.  Bu nedenle orta tezgâhlı mutfak mobilyaları son derece şık ve estetik bir seçim olacaktır.

Camlı raflar: Camlı raflar güzel porselenlerinizi sergilemeniz açısından mutfak mobilyaları içinde mutlaka olması gereken detaylardandır. Bu nedenle mutfak mobilyası seçerken en az iki dolabın camlı olmasına özen göstermelisiniz.

Çekmeceler: bol çekmeceli bir mutfak mobilyası tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Bu çekmecelerin mıknatıslı ya da dokunmatik olması işlerinizi kolaylaştıracak ve daha pratik bir kullanım imkânı sunacaktır.

Renk: Mutfak mobilyası rengi gündemde olan bir renk olmalıdır. Kahverengi cilalanmış dolapları olan bir mutfak mobilyası arıyorsanız hemen vazgeçin. Çünkü bu moda 80lerde ve 90’larda kullanılan bir modaydı. Artık daha natürel ve hafif renkler kullanılıyor.

Aksesuarlar: Çekmece tutamakları, mutfak dolabı köşeleri vb ayrıntılar da oldukça önemlidir. Klasik tarzda döşenmiş bir eviniz varsa mutfak mobilyalarındaki detaylarında klasik bir eve yakışacak şekilde dizayn edilmiş olması gerekir.

Geometri: İyi bir mutfak mobilyası mutfağa tam oturmalıdır. Tavan ve taban çizgilerinde eksiklik ya da eğrilik olmamalı tüm alanlar kullanılmalıdır. Mutfak mobilyalarında en önemli estetik öğe bütünlüktür. Bütünlüğü sağlamak adına küçük masraflardan kaçınılmamalıdır.

Bar: Her mutfakta olması gerekmez bir tercih meselesidir. Ancak barlı mutfaklar da modern mutfak konseptinin önemli bir parçası kabul edilmektedir. Siz de evinizde bir barınız olsun istiyorsanız barlı mutfak mobilyalarından birini seçebilirsiniz.

 

Paylaş.