Mutfak mobilyası alırken nelere dikkat etmeliyiz?

0

Mutfak mobilyası bir evi ev yapan en önemli mobilyalardan biridir. Özellikle evde sık yemek yapılıyorsa mutfak daha da önem kazanır. Çünkü mutfak mobilyaları, evin içindeki düzeni sağlayan önemli unsurlardan biridir. Mutfak mobilyaları içinde mutfak dolapları, mutfak masası, mutfak tezgâhı bulunur. Bunun haricinde farklı elemanlar da mutfak mobilyası içine dâhil edilebilir. Hatta beyaz eşyası ile birlikte satılan mutfak mobilyaları bulunmaktadır.  Mutfak mobilyası seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlara bir göz atmak gerekirse;

Kalite: Mutfak mobilyası seçerken alanında kendini ispatlamış bir marka seçmeniz endişelerinizi azaltacaktır. Mutfak buharın nemin bol olduğu bir alan olduğundan bu tür etkenler için iyi izole edilmiş kaliteli ahşaptan üretilmiş masif mutfak mobilyaları uzun yıllar size hizmet edecektir. Ancak masif mobilyalar diğer mutfak mobilyalarına göre daha yüksek fiyatlarla satılır bu yüzden mutfak mobilyası alırken önce masif mobilyalara eğer bütçeniz yetersiz ise MDF mobilyalara bakabilirsiniz.

Ölçüler: Mutfak mobilyasında dikkat etmeniz gereken başka bir nokta da ebatlardır. Mutfak mobilyaları mutfağınıza tam uyum sağlamalıdır. Dar mutfaklar için nispeten daha küçük mobilyalar tercih edilmelidir.

Renk: Mutfak mobilyasında renk seçimi de oldukça önemlidir. Çünkü renkler bir mutfakla ilgili tüm algıları değiştirecek özelliğe sahiptir. Asil görünmesini istediğiniz bir mutfak için gümüş, metal, altın renkleri kullanabilirsiniz. Daha sade ve ferah bir mutfak için beyaz ve krem renkleri kullanabilirsiniz. Eğer spor ve modern bir mutfak istiyorsanız pastel renkleri kullanmanız mantıklı olacaktır.

İhtiyaçlar: Mutfak mobilyaları alınırken ihtiyaçlar da göz önüne alınmalıdır. Çünkü her mutfak farklıdır. Her ailenin ihtiyacı da farklıdır. Eğer dar bir evde yaşıyorsanız gereksiz parçaları mutfak mobilyası takımından çıkarabilirsiniz.  Karanlık bir mutfağınız varsa kesinlikle açık renkleri almanız gerekir. Ayrıca ortada bir tezgah istiyorsanız tezgah dışında kalan alanları da iyi hesaplamanız gerekmektedir.

Fiyat: Mutfak mobilyasında belki de en çok dikkat edilen husus fiyattır. Fiyat önemli bir kıstas olsa da alınan mobilyanın kalitesi, servis ağı ve marka bilinirliği de son derece önemlidir. Ancak yine de bütçenize uygun bir alışveriş yapmanız önemlidir.

Paylaş.