Mutfak mobilyaları neden önemlidir

0

Mutfak bir evin belki de en önemli odasıdır. Çünkü kadınlar için geniş bir mutfak bir evin olmazsa olmazıdır. Bir evi satın alırken ilk dikkat edilen şey mutfağın geniş olmasıdır. Kadınlar bu konuda çok titiz davranırlar. Aynı titizlik mutfak mobilyaları için de gösterilir. Çünkü mutfak mobilyası, mutfağı gösteren yegane eşyalardır. Bu yüzden mutfak mobilyası seçmek hem önemli hem de keyiflidir. Mutfak mobilyası seçilirken birçok noktaya dikkat etmek gerekir. Öncelikle ne tür bir mutfağa ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. Çünkü Mutfaklar ailenin arasındaki bağların pekiştiği, yemeklerinin yendiği en önemli alandır. Aslında bu noktada kadınlarımızın hakkını vermemiz gerekiyor. Çünkü onlar mutfak ve mutfak mobilyalarının ne kadar önemli olduğunun farkındalar. Mutfak mobilyası seçmeden önce mutfağınızın ne kadar geniş olduğunu ölçmeniz mobilya seçiminizde size yardımcı olacaktır.

Mutfağı Geniş Gösterme

Dar mutfaklar için daha küçük mobilyalar seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü büyük mobilyalar ortamın daha da dar hale gelmesine nende olacaktır. Mutfak daraldıkça kullanılacak alan da azalır bu yüzden portatif katlanabilen ya da alt kısmı dar üst kısmı geniş mutfak mobilyaları kullanabilirsiniz. Böylece ailenizle vakit geçirebileceğiniz geniş bir alan yaratmış olursunuz.  Mutfağı geniş göstermenin başka bir yolu da açık renkler kullanmaktır. Mutfak dolaplarını çok şatafatlı seçmenizi de tavsiye etmiyoruz. Çünkü her detay göze takılan yeni bir ayrıntı demektir. Ayrıntılar arttıkça mutfaktaki genişlik algısı kaybolur. Hatta mutfak dolaplarının kapaklarında bulunan tutamakları gizli olan mutfak mobilyaları da bulunmaktadır. Bu mobilyalara baktığınızda sadece dolap kapaklarının ayrımlarını görebilirsiniz. Bu hem çok minimal bir görüntü oluşturur hem de göz yormaz.

Mutfak mobilyası seçerken, mutfağın kullanılmayan kısımlarını da kullanmaya çalışmalısınız. Ancak burada kastettiğimiz uzanamayacağınız noktalara küçük dolaplar yaptırmak demek değildir. Çünkü uzanamadığınız yerlere çok sık kullanmadığınız büyük eşyaları koyarsınız mesela davul fırın bunlardan biridir. Davul fırın ülkemizde neredeyse her evde bulunur. Hatta çok lüks mutfaklarda bile bu tür fırınları görmek mümkündür. Bu ve bunun gibi mutfak aletlerini üst taraflardaki geniş dolaplara kaldırabilirsiniz. Bu yüzden en doğru yerleşimi yapmanız gerekir. Mutfak çekmecelerini de yerleştirirken en sık kullandığınız malzemeleri en üst çekmeceye koymalısınız. Böylece daha az yorulur ve daha az zaman kaybedersiniz.

 

Paylaş.