Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Hayatımızda bundan on ya da yirmi sene önce yer eden kavramlarla bugün kullandığımız kavramlar birbirinden son derece farklı ve hatta uzak… Hangi konuyu ele alırsanız alın, insanların hayatında son yirmi senede oluşan değişim ve dönüşümler tartışılamaz derecede baş döndürücü. İster teknoloji ister ilişkiler ve ister ev hayatımıza bakalım, hepsinde hızlı bir değişim,dönüşüm ve moderniteden postmoderniteye doğru bir gidiş var. Ama gelin görün ki özümüzde yaşadığımız ve yaşattığımız değerler de olanca ağırlıkları ile hayatımızın merkezindeki yerlerini korumaya devam ediyor.

Mavi Mutfak Mobilyası

Modern hayatın her tarafımızı kuşatması ve kadınların çalışma hayatlarında erkekler kadar aktif olarak yer almasıyla beraber ev içinde geçirilen zaman azalmış ve evler adeta bir otel şeklinde sabah çıkılan akşam dönülen mekanlar haline gelmiştir. Özellikle metropollerde gözlenmekte olan bu sistem ev içinde en çok mutfağı ve mutfak yaşamını etkilemiş, mutfakta yemek hazırlamak ve yemek için harcanan zamanın gittikçe azalmasına neden olmuştur.

Mutfak Sadece Yemek Pişirmek İçin Mi?

Gittikçe hazır gıdalara ve zamandan kar ettiren yemek ve beslenme tarzlarına yönelinse de bir süre sonra insanlarda beslenmeye bağlı sorunların ortaya çıkmaya başlaması ile birlikte mutfağın ve doğal beslenmenin önemi anlaşılmış ve çalışan kadınlar da aileleri için doğal ve sağlıklı beslenmeyi öncelikli sıraya koymaya başlamıştır. Bu da mutfakta daha fazla zaman geçirmek anlamına gelmektedir.

bordo mutfak dolabı

“Mutfakta Zaman Ve Konfor”

Evin annesinin mutfakta geçirdiği zamanın artması ile ailenin diğer üyeleri de mutfakla daha sık ilişki kurar. Çocuklar, annenin yanına gelir; evin babası eşi ve çocukları ile sohbet etmek için mutfağın yolunu tutar. Böylelikle mutfak artık bir yaşam alanına dönüşür! Evde geçirilen kısıtlı zamanın büyük çoğunluğu mutfağa kaymaya başlar. Ve bu da elbette mutfakta konfor ihtiyacını ortaya çıkarır. Çünkü konfor rahatlık demektir.

köşe mutfak dolabı

Mutfakta yer kaybı yaşamadan konfor elde etmenin en iyi yolu mutfak takımlarıdır. Mutfaklara hem estetik görünüm hem de kullanım kolaylığı sağlayan mutfak takımları, özellikle köşeli formları ile mutfaklara ferahlık katarken, tüm ailenin bir arada olmasını sağlayarak mufakta kaliteli zaman geçirebilmek için de ideal bir ortam sunar.

Mutfak Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Elbette mutfak gibi yoğun kullanılan bir alanda kullanılacak olması sebebiyle mutfak takımı alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, bu takımın kolay temizlenebilir olmasıdır. Genellikle suni deri ile kaplanan mutfak takımları bu noktada avantajlıdır. Temizlikleri nemli bir bez ile sorunsuz şekilde yapılabilir.

Öte yandan son dönemlerde mutfak takımlarının döşemelerinde yoğunlukla kullanılan pop art desenler sıklıkla tercih edilse de size tavsiyemiz kısa süre sonra modası geçecek olan bu desenler yerine daha klasik ve kolay kolay demode olmayacak renkler tercih etmeniz. Örneğin iştah açıcı bir renk olan kırmızı, mutfak takımları için ideal bir renk olabilir.

ağaç desenli mutfak

Mutfak takımınızın rengine karar verirken elbette mutfak dolaplarınızn rengi de önem kazanır. Dolaplarınız ile aynı renkte bir mutfak takımı tercih etmemenizi öneririz. Zira aynı rengi bir alanda yoğun kullanımı ortaya istenenin tam aksi bir görünüm çıkmasına neden olacaktır. Bunun yerine açık renk dolapları koyu renkle,koyu renk dolapları açık renk mutfak takımları ile kombinlemenizi tavsiye ederiz.

Eğer evinizde küçük çocuğunuz varsa, mutfak takımınızın masasında cam detaylar olmamasına özen göstermeniz olası ciddi kazaları engellemek adına çok önemlidir. Mutfak takımınızın ayaklarında kullanılan krom kaplamaya da satın almadan önce dikkat etmeli, kolay paslanmayacak, kaliteli bir krom kaplama yapılmış olmasına özen göstermelisiniz.

Aşağıda sizler için hazırladığımız video içeriklerine ulaşabilirsiniz. Alanında uzman mimarlarında tavsiyeleri ile bahsetmiş olduğumuz konunun daha da pekişeceğine eminiz.

Mutfak Dolaplarını Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Daha fazla mutfak mobilyalarını görmek için buradaki linke tıklayabilirsiniz.
http://www.modoko.com.tr/urunler/71/mutfak-modelleri-mutfak-banyo-mobilyalari

Paylaş.