Mutfak Alanlarını Verimli Kullanmak İçin Öneriler

0

Mutfağınız daha şık ve geniş olsun, yaşam için daha fazla alan kalsın istiyorsanız, yapacağınız bazı değişikliklerle bunu başarabilmeniz mümkün. Pratik çözümler, işlevsel ve verimli kullanılmış mobilyalar ve birkaç farklı fikirle, mutfak alanlarınızı daha iyi değerlendirebileceğinizi biliyor musunuz?

–          Eğer mutfağınız küçükse, en büyük alan kaybını dolap kapaklarını açıp kapatırken yaşamanız muhtemeldir. Dolap kapakları kaynaklı yer kayıplarının önüne geçmek için yapabileceğiniz en akıllıca tercih sürgülü dolaplar tercih etmek olacaktır. Böylelikle hem modern ve şık bir görünüm elde edecek hem de mutfağınızı verimli kullanmış olacaksınız.

–          Yine dar ve küçük mutfak alanlarını efektif kullanmanızı sağlayacak en doğru yollardan biri de katlı dolaplardır. Sebze, meyvelerinizi koymak için kullanacağınız katlı dolapların yüksek bölümleri de pek sık kullanılmayan mutfak eşyalarınızı yerleştirmek için ideal bir çözüm olacaktır. Ayrıca, katlı mutfak dolapları, ortalıkta olmaması gereken dağınıklıkları toparlayarak işinizi de kolaylaştıracaktır.

–          Eğer açık mutfak kullanıyorsanız, size mutfak ve salon duvarlarında ayrı renkler kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunu yaparak modern bir efekt yaratabilirsiniz. Ancak farklı duvar renkleri kullanmayı düşünmüyorsanız, yer döşemelerini farklı renklerde kullanarak da aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

mutfak-mobilyasi_1

–          Mutfak elbette sadece yemek pişirip yediğiniz bir alan olmanın ötesinde aynı zamanda bir yaşam alanıdır da. Bu sebeple mutfakta oturmak için kullanacağınız oturma alanı ihtiyacınızı da karşılamanız gerekir. Eğer mutfağınız küçük ise, biraz daha fonksiyonel ve pratik düşünmek de fayda var. Dar mutfaklarda oturma alanı yaratmanın en pratik yolu, kare masa ve masanın altına geçen tabureli sistemler kullanmaktır. Böylelikle hem yer kaybı yaşamazsınız hem de mutfağınızda oturma alanı elde etmiş olursunuz.

–           Servis arabası kullanmak da mutfak alanlarını verimli kullanmanın etkili bir yolu olabilir. Kullanacağınız servis arabası size hem bir depolama alanı sunacak hem de ailenize ya da misafirlerinize yemek ikram ederken işlerinizi kolaylaştıracaktır.

–          Mutfağınızı yeni baştan yaptırıyorsanız, tezgah tasarımınız çok büyük önem taşır. Tezgahınızı at nalı şeklinde yaptırmak yerden kazanmanızı ve mutfağınızı çok daha verimli kullanmanızı sağlar.

–          Dar ve küçük mutfakların en büyük sorunu elbette depolama alanlarıdır. Daha fazla depolama alanı elde etmek için mutfak dolaplarını mümkün olduğunca yüksek yaptırmak işinizi çok daha fazla kolaylaştırır ve mutfak ihtiyaçlarınız için size çok daha fazla yer sağlar.

–          Dolap olmayacak kadar dar ya da küçük alanları ise raf sistemleri ile değerlendirebilir, bu raflara bardak ya da fincanlarınızı yerleştirebilirsiniz.

–          Son dönemlerde dekorasyon dergilerinde sık sık karşımıza çıkan tavandan sarkan zincirler, dekorasyonunuza sadece modern bir hava katmakla kalmaz aynı zamanda kullanım alanından da kazanmanızı sağlar.

–          Yapı marketlerde çok kolay bulabileceğiniz şık ve dekoratif kutular, mutfaklarda da kolaylıkla kullanılabilir. Eğer yeterince çekmeceniz yoksa, servis kaşıkları, açacaklar, spatulalar, et makasları gibi küçük el aletlerini bu kutularda muhafaza edebilir; böylelikle hem mutfak alanını verimli kullanmış olur hem de dekorasyonunuza farklı bir yorum katabilirsiniz.

–          Mutfak dolaplarınıza sığmayan çay, kahve ya da yemek takımlarınızı salon dolaplarına, gümüşlük ya da konsollara da yerleştirebilirsiniz.

Paylaş.