Mobilyalarınızı Nasıl Temizleyebilirsiniz?

0

Mobilyalarımızı alırken genellikle uzun ömürlü olmasını ve uzun süre kullanmayı isteriz. Bunu sağlamanın tek yolu onlara iyi bakmak, temizliğini ve bakımını periyodik aralıklarla yapmaktır. Elbette mobilya temizliğinde onun cinsine, türüne ve özelliklerine göre uymamız gereken bazı noktalar vardır.

Ahşap mobilyalar nasıl temizlenir?

Ahşap mobilyalarda en çok kullanılan malzemelerden birisidir. Ahşap görüntüsü ve kalitesiyle çoğu kişiye cazip gelse de itina ve özenle bakımı yapılmalı ve temizlenmelidir. Hassas bir malzeme olduğu için temizliği yapılırken ahşap için üretilmiş özel spreyler, deterjanlar ve kimyasallar kullanılmalı, yumuşak bir bezle silinmeli, mobilya üzerinde çizikler olmaması için bez kuru olarak değil ıslatılarak kullanılmalıdır.

Sirke doğal mikrop kırıcı olarak bilinmektedir. Bu nedenle temizlik yaparken suyun içine koyacağınız biraz sirke etraftaki mikropların yok olmasını sağlayacaktır. Mobilyalar silindikten sonra ıslaklığı gidermek için temiz bir bezle nemi alınmalıdır. Nem ahşabın en büyük düşmanı olarak bilinir. Ahşap mobilyalar kullanılırken çay, kahve gibi sıcak olan ve mobilyaya zarar verebilecek bardak, demlik vb. malzemeler üzerlerine konmamalıdır. Bu mobilyaların bozulmasına neden olur. Mobilyalar temizlenirken kesinlikle sadece su kullanılmamalıdır. Çünkü bu ahşabın şişmesine neden olacaktır.

Deri mobilyalar nasıl temizlenir?

Deri mobilyalar diğerlerine nispeten daha pahalı olduğu için bakımı ve temizliği itina ile yapılmalıdır. Bazı kimseler bu tarz mobilyalarını periyodik olarak alanında uzman şirketlere göndererek temizletmeyi uygun görürler. Bu işlem oldukça pahalı olduğundan evinizde kullanacağınız yöntemlerle de deri mobilyalarınızın temizliğini yapabilirsiniz. Öncelikle deriye zarar veren kimyasallardan ve sert fırçalardan uzak durmanız gerekir. Süpürgelerin aparatları arasında bulunan küçük yumuşak uçlu fırçalarla mobilyalarınızı süpürebilir ve araya kaçmış tozları alabilirsiniz.

Tüy bırakmayan bir bezi ıslatarak deri mobilyanızı silebilir, daha sonra yine aynı özellikteki bir bezle kurulayabilirsiniz. Deri ısıya direkt maruz kaldığında solup bozulabilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kalorifere yakın tutulan mobilyalar zamanla deforme olmaya başlar. Mobilyalarınızın üzerinde herhangi bir leke oluşmuşsa olaya hemen müdahale etmeniz, mobilyanın lekeyi emmesini ve böylece kalıcı hale gelmesini önleyecektir. Bu nedenle herhangi bir şey döküldüğünde zaman kaybetmeden deterjanlı bir bezle bu bölge yavaşça ovularak temizlenmelidir.

Paylaş.