Mobilya Yapılan Ağaçlar Ve Özellikleri

0

IHLAMUR

Çok sayıda türü bulunur. Kafkasya ıhlamuru, kış ıhlamuru ve yaz ıhlamuru en yaygın olanlarıdır. Olgun odunlu olan ağaçlar grubunda yer alır. Dış odunu geniş, gözenekleri küçük ve göz ile görünmez. Yumuşak eş yapılı ağaç türüdür. Görünüşü ve dokusu düzgündür. İnce ve sıkı yapılıdır. Açık hava koşullarında kaldığı zaman kısa sürede bozulur. Kolay işlenir. Zor verniklenir. Ama zayıf tutkal, vida ve çivi ile iyi bağlantı kurulabilir. Zor verniklenir.

KAVAK

Kanada kavağı, piramit kavak, konak kavağı, al kavak ve titrek kavak en yaygın olan türlerin içerisinde yer alır. Gövdesinin tümü odun özelliğini yansıtır. Dağınık gözeneklere sahiptir. Türüne göre kahverengi, sarımsı beyaz, kirli beyaz ve beyaz renklerine rastlanır. Gevşek, kaba ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kolay kesilir. Ama aletlerin kesici olan uçlarını çok çabuk köreltir. Tutkal ile iyi şekilde bağlantı kurar. Fiziki koşullardaki etkilere dayanıksızdır. Zor verniklenir ve iyi boyanır.

MEŞE

Ülkemizin hemen her bölgesinde ormana karışık şekilde bazen de başlı başına bir orman olarak yetişir. Özellikle Marmara ve Trakya bölgesinde yetişir. Yetiştiği bölgeye göre palamut veya pelit ağacı diye de adlandırılmaktadır. Göbek odunlu olan ağaç grubunda yer alır. Çemberi gözenekli ve dış odun kısmı dardır. Yıl halkaları belirgindir. Çok sayıda türü bulunur. Genelde gözenekli ve kaba dokuludur. Kalın ve seyrek halkaları olan sert meşe, yapıların iç ve dış bölümlerinde, parke, döşeme kaplaması, merdiven, kapı ve pencere yapımında kullanılır. Sert meşe, iskele ayaklarında, gemi, araba, fıçı ve takım saplarında iyi sonuçlar verir. Yumuşak tür meşelerin kaplaması ve masif olanları mobilya üretiminde, dekorasyon uygulamaların ve yapıların iç kısımlarında kullanılır.

CEVİZ

Ülkemizin her yerinde yetişmektedir. Göbek odunlu olan ağaçlar grubunda yer alır. Yıl hakları belirli şekillerde ve kesin olarak ayrılır. Damar ve özler kesitlerde iğne yarığı halinde gözeneklerde küçük delikler halinde görülür. Estetik yönden ve üstün niteliklerinden dolayı değerli olan mobilya ağaçları içerisinde yer alır. Özellikle iç mimarlıkta kullanılır. Kaplama ve masif olarak tercih edilir. Tornalı ve oymalı işlerde başarı sonuçlara imza attırır. Rahat ve kolay işlenir.

AKÇAAĞAÇ

Gürgen ormanlarında karışık şekilde bulunmaktadır.  Yaklaşık olarak 150 türü bulunur. Çoğunluğu yapraklarını döker. Kaplama ve masif olarak mobilya üretiminde, müzik aletlerinde, el aletlerinde, oyuncakta, oymacılıkta, ayakkabı kalıplarında, mutfak aletleri gibi birçok alanda kullanılır.

ÇINAR

Orman oluşturmayan çınarlar ülkemizin her bölgesinde yetişir. Sıkı ve sert dokulu bir ağaç türüdür. Fiziki açıdan etkilere dayanıklılığı düşüktür. Çınarlar, sanayide, mutfak gereçlerinde, tornalı ve kakmalı olan işlerde kullanılır.

Bunların dışında bambu vb ithal ağaç ve bitkilerden de mobilya yapılmaktadır.

 

Paylaş.