Mobilya ve Perde Uyumu

0

Perdeler evlerin tamamlayıcı unsurlarıdır. Ve oda / salonun mobilyalarının seçiminde çok önemli ve dikkat alınması gereken eşyalardır. Mobilya ile perde seçimini birbirine uyumlu ve dekorasyon kurallarına uygun olarak seçebilmek için birtakım temel kurallara dikkat etmek gerekir. Şimdi mobilya ve perde uyumu için neler yapılması gerekir bunlara göz atalım.

Öncelikle kesinlikle unutulmaması gereken konu; perde, mobilyalar, parke ve duvar renkleri seçildikten sonra yapılmalıdır.

Mobilya ve perde uyumunda en çok yapılan hatalardan birisi de her ikisinin renklerinin de aynı olması için çabalamaktır. Fakat unutmayın birbirinin renklerine yakın renklere sahip mobilya ve perdeler çok sıkıcı görünür ve odayı / salonu boğar. Ayrıca mobilya ve perdede aynı tonu bulabilmek de çok zor ve sıkıntılı bir iştir.

Burada doğru olan perde rengi seçerken, koltuk renginin oldukça farklı bir rengini ve tonunu seçebilirsiniz. Örneğin koyu kahve koltuklara, açı kahve perdeler oldukça uyum sağlayabilir. Tabi bu örnekleri siz istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

Koltuk takımları ile uyumlu perde seçmenin farklı bir yolu da, desenli koltukların, desenleri üzerindeki renklerin renginde perde seçmektir. Böylece koltuk takımı ile bir uyum yakalayabilirsiniz. Bu uyum salonunuzu / odanıza şık ve lüks bir görünüm kazandırır. Tabi seçtiğiniz renklere yakın aksesuarlar, tablolar da kullanabilirsiniz.

Desen meselesine göz atmak gerekirse; desenli koltukların yanına düz perdeler, düz renkli koltukların yanına ise düz renk perdeler çok güzey uyum sağlar. Yalnız unutulmaması gereken bir konu var. Tavanı alçak evlerde perdelerin desensiz olması çok daha iyidir.

Mobilya ve perde uyumunu sağlamak için yapabileceğiniz bir diğer dekorasyon hilesi de, mobilya ve perdede birbirleri ile renk uyumu yerine, birbirlerine zıt renkler seçerek kontrast oluşturmaktır. Ayrıca beyaz, bej gibi nötr renkte perdeler, istinasız birçok renkle çok uyumlu olarak kullanılabilir. Bu özelliği kullanarak mobilya takımları ile bu nötr renkli perdeler kullanılabilir.

Mobilya ve perde uyumundan söz ederken kumaşları atlamak olmaz. Koltuk takımında kullanılan kumaşın dokusu ile perdelerinizin kumaşlarının dokusu uyuşmalıdır. Mesela parlak kumaşlı oturma grubu ile keten kumaş kullanılmaz. Dekorasyon tamamen bozulur ve ortaya rahatsız edici bir görüntü çıkar.

Paylaş.