Mobilya Sektöründe Bir Başarı Öyküsü Bayram Bilinmez

1968 Yılında Malatya’dan İstanbul’a çalışmak üzere gelen Bayram Bilinmez, mobilya sektörüne ilk adımı Kadıköy’de mobilya atölyesinde attı. Uzun yıllar bu sektörde çalışarak kendisini ve işini geliştirdikten sonra Modoko’da kendi işinin patronu olmayı başarmış ve bu sektöre büyük katkıları olmuş iş adamlarından biri oldu.

Mobilya Sektöründe Bir Başarı Öyküsü Bayram Bilinmez
Mobilya Sektöründe Bir Başarı Öyküsü Bayram Bilinmez
Mobilya Sektöründe Bir Başarı Öyküsü Bayram Bilinmez

1968 Yılında Malatya’dan İstanbul’a çalışmak üzere gelen Bayram Bilinmez, mobilya sektörüne ilk adımı Kadıköy’de mobilya atölyesinde attı. Uzun yıllar bu sektörde çalışarak kendisini ve işini geliştirdikten sonra Modoko’da kendi işinin patronu olmayı başarmış ve bu sektöre büyük katkıları olmuş iş adamlarından biri oldu. Bayram Bilinmez halen İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nde Denetim Kurulu Üyeliğini devam ettirmekte ve Okan Üniversitesi Ağaç İşleri Bölümü’nde Danışma Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir. 

Modoko henüz yeni yapılandığı yıllarda mobilya üreticilerinin yer aldığı bir site iken sonrasında mobilya satış mağazalarının olduğu bir yer halini almıştı. Bayram Bilinmez, bu sıralarda atölye birimini kapatarak 1986 yılında “Anadolu Mobilya” firmasını kurmuş oldu. Sonrasında isim değişikliğine giderek şu anda da faaliyetini sürdürmekte olan “Monaco Mobilya” firması ile müşterilerinin ihtiyaç ve isteklerine göre mobilya satışına halen devam ediyor…

Anadolu Mobilya zamanında fason satış yaparak mobilyacılık hayatına devam eden Bayram Bilinmez, ustalık bilgisi ile, müşterilerinin isteklerine uygun imalat yapmak adına ve daha kaliteli hizmet verme hedefi ile Dudullu’da kurduğu 5 katlı fabrikasında Monaco Mobilya olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Tamamıyla kendi tasarımları ve üretimlerinden oluşan ürünlerle bugün 24 ülkeye mobilya ihraç ederek sektörde önemli ölçüde yerini almayı başarmıştır. 

Müşterilerinden gelen özel siparişlere daha iyi cevap verebilmek ve iş akışını hızlandırarak yurtdışı pazarlarına açılmak adına, 2004 yılında Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 5000 m2’lik üretim tesisinde kurduğu fabrikada mobilyalarını dünya pazarına ulaştırmayı başarmıştır. 

Aynı zamanda 400m2’lik showroomu bulunan üretim tesisinde, müşterilerine yerinde üretimi görme ve daha sağlıklı karar verebilme imkânı sunan değerli iş adamı, farklı yaklaşımlar ve yeni nesle örnek olabilecek yeni çalışma metotlarını böylelikle geliştirmiş oldu.  Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışı birçok fuara gerek katılımcı, gerek ziyaretçi sıfatıyla katılan Bayram Bilinmez, bu sayede yenilikleri yakından takip ederek sürekli kendini yenilemiş ve sektörde öncü firmalar arasında yer almayı başarmıştır. Bayram Bilinmez, mobilya sektöründe başarılı çalışmalarını sürdürürken Modoko’nun kurucuları arasında yer almış ve Modoko yönetiminde de önemli roller üstlenmiştir. İstanbul İhracatçılar Birliği’ndeki Denetim Kurulu üyeliği görevini, Tuzla’da açmış olduğu fabrikasını geliştirmek ve işine daha fazla zaman ayırabilmek adına devam ettirmektedir. Değerli usta ve işadamımız,  sektörde önemli gelişmeleri yakından takip eden ve ürünlerini her geçen gün geliştirerek ülkemizin en önemli sektörü olma potansiyelini barındıran mobilya sektörünün gücünü ortaya çıkarmayı ve Türk mobilya sektörünün önünde bakir bir alan olarak duran dünya mobilya pazarının kapılarını Türk mobilyacılarına da açılmasını kendine ilke edinmiştir. 

Bu doğrultuda Haziran 2006 yılında kurulan MOBSAD (Mobilyacı İş Adamları Derneği’nin) kurucu üyeleri arasında yer almış ve hâlâ buradaki görevine devam etmektedir. Tüm bu başlıkların yanı sıra Modoko yönetimindeki çalışmalarını sürdüren Bayram Bilinmez, bilgi ve birikimlerini Modoko’da yer alan işletmelerle paylaşarak sektöre katkıda bulunmaya devam etmektedir. “Tasarım Her Şeydir” başlığı altında tüm Türkiye ile buluşturduğumuz “Modoko Life Exclusive” dergisinin imtiyaz sahipliğini yürüten Bayram Bilinmez, sektörle ilgili deneyimlerini, yenilikçi fikirleri ve dünya mobilya piyasasına ilişkin güncel haberleri, tüketiciyle buluşturmaya devam ediyor. Kendisine dergimiz aracılığı ile yaptığı çalışmalarla sektör ve kendi markası adına kat ettiği bu anlamlı yolculukta başarılar diliyor, Modoko ailesi adına nice sağlıklı ömürler diliyoruz…