Mobilya Halı Uyumu

0

Aldığımız mobilyalar evlerimizde kullandığımız aksesuarlar, halılar, perdeler hepsi birbiri ile uyumlu ve bir düzen dâhilinde olmalıdır. Dekorasyon konusunda fikir veren birçok uzman ev döşemesinde renkten, biçime, şekilden, modele, işçiliğe ve kullanılan malzemenin türüne kadar birçok şeyi birlikte düşünülüp ona göre karar verilmesi gerektiğini söylerler. Renklerin birbiri ile uyumu, tasarımı ve konsepti dekorasyon yapılırken önem taşır. Yine her evin bir ruhu ve kimliği vardır. Elbette bu, içinde yaşayan kişilerin karakteri, zevk ve beğenileriyle de paralellik gösterir. Klasik, spor, country, avangart ya da farklı bir konsept, kullanacağınız her biri parçayı da etkiler.

Halı seçiminde renk ilişkisi

Mobilyanızın en büyük tamamlayıcısı olan halılar, aynı zamanda evlerin en büyük dikkat merkezleridir. Halı seçiminde renk, desen ve model tercihi genellikle kullandığınız mobilyalar ile ilişkilidir. Koyu renkli ve sade mobilyalara genellikle daha canlı renkleri ve desenleri olan halılar kullanılır. Eğer mobilyalarınız canlı, parlak ve karışık desenli ise bu sefer halılarınız sade olmalıdır. Aslında, odanızda nereyi odak merkezi haline getireceğinize siz karar verirsiniz. Halı kimi zaman arka fonu teşkil ederken kimi zaman da en dikkat çekici yerdir.

Halı seçimi nasıl olmalıdır?

Halınızın odada baskın bir görüntü oluşturmasını istiyor, onu dikkat çekici hale getirmek istiyorsanız sade renklerin yerine canlı, parlak renk ve desenleri tercih edebilirsiniz. Mobilya halı renk uyumu zıtlıkların kombinasyonu şeklinde olmalı, yani mobilya açık renkse daha koyu renkli bir halı kullanılmalı, koyu tonlarda ise halıda sade ve açık renkler tercih edilmelidir.

Mobilyaların işçiliği kullanılan malzemenin türü, kullandığınız aksesuarların şekli de halı tercihinizi etkileyebilir. Yalnız burada unutulmaması gereken halı modeline demirbaş mobilyalar yerine, değişebilir aksesuarları baz alarak yapmak ileride bunları değiştirmek istediğinizde sorun yaratacaktır.

Koltuklarda veya sandalyelerde kullanılan kumaşlar da halı tercihi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerdendir. Daha kadifemsi, yumuşak halılarla yine aynı etkiye sahip halılar kullanılmalıdır.

Odanın konseptine göre halı seçmelisiniz. Klasik çizgiler taşıyan mobilyalara avangart halılar yakışmayacağı gibi aynı özelliğe sahip eşyaların birbirini tamamlayacağını unutmayın. Yani eğer mobilyalarınız modern görünümde ise elbette halılarınız da aynı çizgide olmalıdır.

Paylaş.