Kusursuz Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

0

Dekorasyon, evler için büyük önem taşımaktadır. Bir ev, her ne kadar kaliteli mobilyalar ile zenginleştirilmiş olsa da, doğru ve uyumlu bir biçimde iç mekandaki eşyalar dekore edilmediği taktirde, evinizin dekorasyonu zayıf kalacak ve bu durum, kaliteli mobilyalarınızı şık göstermeyecektir. Dekorasyon, bir bakıma evinizdeki eşyalardan en iyi şekilde verim almanızı da sağlamaktadır. İyi bir ev dekorasyonu demek, evinizin her köşesinin ferah bir biçimde düzenlenmesi ve en ince ayrıntıya kadar uyum içerisinde olması demektedir. Çünkü ancak bu sayede şık bir ev düzenine sahip olabilir ve evinizde huzur içerisinde yaşayabilirsiniz. Yakın zamanlarda evinizin dekorasyonunu zenginleştirmek gibi bir planınız varsa ve bir rehber arıyorsanız, doğru adrestesiniz. Burada sizlere kusursuz bir ev dekorasyonu yaratmanıza yardımcı olacak pek çok öneri sunulacak ve bu öneriler sayesinde evinizde bulunan veya yeni satın alacağını eşyaları en iyi şekilde kullanabilme şansına sahip olabileceksiniz.

Evinizin Havasını Belirlemeli Ve Dekorasyonu Buna Göre Yapmalısınız

Evinizi dekore etmeden önce, evinizin genel havasını belirlemeniz büyük önem taşımaktadır. Örneğin, evinizde antika türü eşyalar ağırlıktaysa, bu durumda dekorasyonda yer alacak renkler ve eşyalar, antika ruhunu bozmayacak ve destekleyecek şekilde tercih edilecektir. Bu sayede evinizde odalar arası dolaşırken dekorasyonda herhangi bir kopukluk meydana gelmeyecek ve bu durum evinizde mutluluk içerisinde dolaşmanızı sağlayacaktır. Evinizde dekorasyonu küçük detaylar ile zenginleştirmek isterseniz, yapabileceğiniz en iyi şey ortama sıcak bir hava katma amacıyla abajur veya benzeri bir eşya kullanmak olacaktır. Ayrıca evinizde kullandığınız yer döşemesi mutlaka tavanın renginden daha koyu bir renge sahip olmalıdır. Bu sebeple de birçok uzman, evini yeniden dekore etmek isteyen ev sahiplerine, ilk olarak yer döşemelerinden başlamalarını tavsiye etmektedir. Bu sayede evin genel dekorasyonu ile uyumlu bir yer döşemesine sahip olabilecek ve kusursuz dekorasyona giden yolda ilk adımı başarıyla atabileceksiniz. Dekorasyonda hata olmaması için sunulan bir başka öneri ise, özellikle de yeni bir eve taşınıyorsanız, eşyaların kağıttan maketlerini yapıp, hangi eşyayı evinizde hangi yere koyacağınızı ve satın alacağınız eşyaların boyutlarının, yaklaşık olarak hangi değerlerde olabileceğini bu yöntemle kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bu sayede yeniden dekore aşamasında satın alacağınız eşyaların evinize uyumlu olmaması veya büyük gelmesi gibi sorunları kökünden çözebileceksiniz. Kafanızda bir tema oluşturmak büyük önem taşımaktadır. Çünkü kafanızda oluşturduğunuz bu tema doğrultusunda evinizin eşyalarının renklerini, boyutlarını ve duvarlarınızın renklerinin yanı sıra yer döşemeleri gibi birçok detayı, bu temaya uygun bir şekilde belirleyerek, kusursuz bir dekorasyona sahip olma şansına erişebilirsiniz.

Canlı renklerin hakim olduğu başarılı bir dekorasyon örneği

Canlı renklerin hakim olduğu başarılı bir dekorasyon örneği

Renklere Ve Desenlere Önem Verin

Renk tercihi dekorasyonun en önemli yanıdır. Uyumsuz renklerin hakim olduğu bir dekorasyon, evinizi kötü gösterecektir. Bu sebeple de kullanacağınız eşyaların rengi ve duvarlarda kullanacağınız boyanın rengini başlarda belirlemeli ve bu sayede oluşabilecek karışıklıkları en aza indirmelisiniz. Renk konusunda tercihinizi doğal renklerden yana kullanabilirsiniz. Odalarda kullanılacak renkler, dekorasyon zenginliği açısından büyük bir öneme sahiptir. Örneğin, evinizde gök yüzünün renginden ilham almış ve mavi tonlarında boya ile duvarlarınızı renklendirmişseniz, evinizde odanızın bir köşesinin dikkat çekmesini istiyorsanız, duvarlarınıza hakim olan renk ile kontrast oluşturabilecek bir rengi tercih edebilirsiniz. Boya yerine desenli duvar kağıdı tercih etmeyi düşünüyorsanız da, burada dikkat etmeniz gereken kullanılacak desenlerin evinizdeki eşyalar ile ve evinizin genel teması ile uyum yaratıyor olmasıdır. Burada yer alan öneriler sayesinde evinizi yeni baştan dekore ederek, dekorasyonu güçlü bir evde yaşamanın mutluluğuna erişebilirsiniz.

Paylaş.