Küçük Odalar İçin Yatak odası takımı Nasıl Olmalı

0

Yatak odaları da diğer bütün odalarda olduğu dekore edilirken, odanın boyutları, şekli ve özellikleri göz önünde bulundurulmaktadır. İçinde en rahat ve huzurlu hissetmek istediğimiz, günün yorgunluğunu atıp dinlendiğimiz yatak odalarımız aynı zamanda bizim zevkimizi yansıtmalı, ferah ve konforlu olmalıdır. Küçük ev dekorasyonu geniş evlere göre daha zordur ve dikkatle yapılması gerekmektedir. Çünkü bu tarz evlerde üst üste yığılmış izlenimi veren eşyalar şıklık algısı düşürdüğü gibi sizin hareket özgürlüğünüzü de kısıtlamaktadır. Bu nedenle olabildiğince modern görünümlü aynı zamanda da ferah olması gerekir.

Küçük yatak odalarında dekorasyon fikirleri

  • Eğer odanız nispeten daha küçükse odayı dolduracak olan tüm parçaların ihtiyaca yönelik olması gerekir. Yani hoşunuza gitmesine rağmen odanızı daha dolu gösterecek ve daha da dar olmasına neden olacak eşyalardan kaçınarak az ama şık parçalara yer vermelisiniz.
  • Yatak odası denildiğinde genellikle akla karyola, tuvalet masası, etajer ve gardırop gelmektedir. Odanızın boyutlarını göz önünde bulundurarak iki etajer yerine bir tane alabilir, onu da yine küçük bir abajurla tamamlayabilirsiniz. Yine giyinme odanız yoksa gardırobunuz yatak odanızda bulunacağından onu da daha küçük ebatlarda seçebilirsiniz.
  • Unutmayın ki koyu renkli duvarlar odanızı olduğundan daha da küçük gösterecektir. Bu nedenle duvar rengini olabildiğince açık tonlarda seçmeniz odanızı da ferahlatacaktır. Yine eşya renk seçimini de açık olanlardan yana kullanın.
  • Büyük bir halı yerine küçük bir yolluk size daha ferah bir mekan fırsatı verir. Üstüne çok da şık duracaktır. Halı seçimi yaparken eşya rengini göz önünde bulundurarak zıt renklere yer verin. Koyu renk eşyalara açık renk halılar daha güzel ve modern bir görüntü verir.
  • Her alanda olduğu gibi mobilya sektöründe de artık her evin ve kişilerin ihtiyaçları düşünülerek birçok farklı seçeneğe yer verilmektedir. Bu nedenle eşyalarınızı pratik ek özellikleri olanlardan seçerseniz; böylece ayrı ayrı parçalar almak da zorunda kalmazsınız. Mesela gardırobunuzdaki raf sayısı, katlanabilir masalar, sandalye yerine küçük puflar, büyük yatak başlıkları yerine daha sade ve küçük olanlar evinizi daha geniş gösterecektir.
  • Küçük odaları düzenlerken, odanın kullanılmayan noktalarını kullanmaya yönelik düzenlemeler yapmalısınız. Eğer başucunuzda lamba koymak için bir etajer koyacak yer yoksa o zaman duvara bir aplik monte ettirebilirsiniz.

 

Paylaş.