Küçük Mutfakları Nasıl Daha Geniş Gösterebilirsiniz

0

Mutfak, evlerin en çok vakit geçirilen ve zaman geçirilmekten de keyif duyulan bölümü. Keyifli sabah kahvaltıları, bol sohbetli akşam yemeklerinin tadı mutfakta çıkar. Hele bir de ferah  bir mutfağınız varsa sizden keyiflisi yoktur. Bu kadar zaman geçirilen bir alanın dekorasyonu, geçirilen bu zamanın hakkını layıkıyla vermelidir. Mutfakta geçirilen zamanı daha kaliteli hale getirmek için mutfağı daha ferah ve geniş hissettiren dekorasyonlar uygulamak gerekir. Genişlik olarak küçük olan mutfakları  daha işlevsel ve daha düzenli hale getirmek mutfak da geçirilen zamanı da daha mutlu kılacaktır.

Peki evin en şenlikli alanları olan mutfakları dekore ederken nelere dikkat etmek gerekir?

  • Öncelikle mutfakların olmasa olmazları olan; buzdolabı, fırın, televizyon bulaşık makinesi, tost makinesi, meyve sıkacağı gibi elektrikli aletlerin içine yerleştirebileceği ve aynı zamanda kiler gibi de kullanabilecek dolaplar kullanılmalıdır. Bu  yerleşimi düşünürken de dolapların kapakları kullanışlı açılıp kapanacak şekilde düşünülmelidir. Bu şekilde mutfakta çıkıntılı alanları yok ederek size kalan alanı daha verimli hale getirebilirsiniz.
  • Mutfağın içerisinde kullanılan eşyaların renklerinin birbirine uyumlu olması da küçük bir mutfağın daha geniş olduğu hissini uyandırır. Renk çeşitliliğinin az olması aynı zamanda algıyı karıştırmayarak kendinizi daha dingin ve iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Küçük bir mutfağın içerisinde olabildiğince sade ve tek renk detaylar kullanmak gerekir. Desenli ve karışık renklerin olduğu detaylar mutfağınız olduğundan daha küçük gösterebilir.
  • Mutfak fayanslarınızı seçerken koyu renklerden sakınmanız sizin faydanıza olur.  Küçük boyutlu seramikler yerine daha geniş ebatlı ve daha soft renklerde fayanslar seçerseniz mutfağınız daha şık ve aydınlık görünecektir.
  • Mutfağınızda kullandığınız masa ve sandaliyeleri açılıp kapanacak şekilde seçebilirsiniz.  Sabit bir masanın olmaması size daha rahat bir hareket alanı sağlar.
  • Kadınlar mutfakta uçuş uçuş perdeleri severler genelde. Güzel görünse de mutfağı maalesef dar gösterir.  Mutfağın daha geniş görünmesi için temizliği daha rahat olan stor perdeler kullanabilirsiniz.
Paylaş.