Koltuk takımında Renk Seçimi

0

Koltuk takımı alırken en çok dikkat edilen husus koltuk takımı rengidir. Koltuk takımında rengini bu kadar önemli olmasının nedeni, koltuğu gösteren unsurun rengi olmasından kaynaklanır. Eve girdiğinizde ilk dikkati çeken şey koltuklardır. Dolayısıyla koltuk rengi insanların gözüne çarpacaktır.  Bu yazımızda sizlere koltuk renkleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. Koltuk rengi seçimi evinizi doğru dekore etmeniz için önemli bir detaydır.

Evim için hangi koltuk rengi

Evinizde kullanacağınız koltuk takımları için aklınızda herhangi bir renk yoksa bu yazımızı dikkatle okuyunuz. Koltuk rengi seçiminde evin bir bütünlük taşıması önemlidir. Bunun için zemin rengi, perde rengi,, duvar boyası rengi, tablolarınız evdeki diğer eşyaların rengi koltuk takımı rengini belirleyen faktördür. Koltuk takımı koyu ise perdeler açık renk olmalıdır. Koltuk takımı ile zemin rengi aynı olmamalıdır. Eğer eviniz küçük bir ev ise dar alanları geniş gösterecek renkler seçilmelidir. Bu renkler de genelde beyaz ve krem tonlardaki açık renklerdir. Açık renkler eve ferahlık hissi katacaktır. Çünkü ışığı yansıtır ve evin aydınlık görünmesini sağlar. Bu açıdan bakıldığında karanlık evler için de açık renkli koltuk takımları tavsiye edilir.

Peki koyu renk koltuk takımları kimler için uygundur?

Klasik mobilya sevenler koyu renk koltuk takımlarını tercih edebilir. Koyu renkler, çocuklu aileler için de doğru seçim olacaktır. Çünkü koyu renkler, kiri göstermezler. Ancak dar evleri daha da bunaltıcı hale getirebilirler.

Yazlıklar için hangi renk koltuk takımı alınmalı?

Yazlıklarda kullanılacak koltuk takımları, kesinlikle açık renkli olmalıdır. Mavi tonlar da yazlıklarda kullanılabilir. Keten koltuk takımları, yer kaplamayan hafif koltuklar yazlıklar için uygundur. Yazlıklarda huzur veren sade renkler tercih etmeniz dinlenmenize katkı sağlar.

Koltuk takımında renk seçimi

Çift renkli koltuk takımı alacaksanız bu renklerin birbirine uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Pembe ve fıstık yeşili ile döşenmiş bir koltuk takımı son derece bayağı olacaktır. Klasik renkler seçmeniz koltuk takımından ileride sıkılmanızı önleyecektir. Geçişli renkler, çok koyu ya da cansız olmayan renkleri seçmeniz gerekiyor. Zıt renkleri kullanırken pastel renkler olmamasına özen gösterin. Artık pastel renkler kullanılmıyor. Ancak spor bir ev döşüyorsanız koltuk takımı renklerinizi geometirk desenli spor kesimli ve pastel renkli koltuklardan seçebilirsiniz.

Paylaş.