Koltuk Takımında Kalite Unsurları

0

Koltuk takımları evlerimizin vazgeçilmez eşyalarıdır. Ev düzülürken en çok dikkat gerektiren husus da alınan eşyaların kalitesidir. Koltuk takımı da kaliteli olduğu takdirde öen az 25 yıl sahibine hizmet edecektir. Peki kaliteli bir koltuk takımını nasıl anlarız. Bu yazımızda koltuk takımlarında kaliteyi belirleyen unsurlarda bahsedeceğiz. İyi bir koltuk takımı bir bütün halinde kaliteli olmalıdır. Koltuk takımının ahşabı, kumaşı, işçiliği ve üzerindeki tüm detaylar kaliteli malzemeden imal edilmelidir. Mobilyanın kaliteli sıfatına sahip olabilmesi için ahşabının kaliteli olması yeterli değildir. Bu nedenle kalite unsurlarını tek tek inceleyeceğiz.

Koltuk takımı iskeleti

Koltuk takımları çeşitli ağaçlardan üretilir. Bunlar, meşe, kavak, ceviz gibi ağaçlardır. En dayanıksız ahşap kavaktır. Bu nedenle ucuz mobilya takımları hep kavaktan imal edilir. Ancak masif dediğimiz ahşaplar, ceviz meşe gibi ahşaplar kullanılarak yapılan mobilyalar daha dayanıklı ve sağlam olurlar. Özellikle gürgen ağacı kaliteli koltuk iskeletlerinin vazgeçilmezidir. Mobilya takımı seçerken ahşap kalitesini mutlaka araştırınız. Bunun dışında mobilya iskeletinde profil dediğimiz sac yani metal de kullanılır. Bu metallerinde kalınlığı mobilya takımının kalitesini belirleyen başka bir unsurdur.

Bağlantılar, vidalar ve ayaklar

Koltuk takımında kaliteyi belirleyen başka bir unsur da mobilya iskeletini birleştiren parçalar, vidalar ve koltuk takımı ayaklarıdır. Koltuk takımı ayaklı ise mutlaka metal olmalıdır. Hatta ayak örneği varsa elinize alıp inceleyin. Çünkü plastik tekerlekler ya da ayaklar çok çabuk deforme olmaktadır. Çelik ve yerden biraz yüksek ayağa sahip koltuklar hem kolay temizlenir hem de uzun ömürlü olur.

Sünger ve kumaş

Koltuk takımlarında sünger çok önemli bir unsurdur. Sünger üzerine oturulduğu zaman çökmemeli kısa sürede deforme olmamalıdır. Bu nedenle koltuk takımlarında kullanılan süngerler 32 dansite olmalıdır. Kumaşlar, nano teknolojili olursa leke tutmaz. O yüzden nano teknolojili kumaşları tercih etmelisiniz. Kumaşın kalınlığı, iplik kalitesi ve dokuma sıklığı da koltuk kumaşının kalitesini belirler.  Kaliteli kumaşlara sahip koltuklar en az 10 yıl dayanmalıdır. Süngerler de en az 7 yıl değişiklik istemeden hizmet etmelidir.

İşçilik

Koltuk takımında kaliteyi belirleyen unsurlardan biri de işçiliktir. Usta ellerden çıkmış bir koltuk takımı ile rastgele yapılmış bir koltuk aynı olamaz. Artık mobilyaların bir kısmı fabrikasyon olarak üretilse de mutlaka usta elinin değdiği yerlere sahiptir. Bu noktaların özenli yapılması koltuk takımı ömrünü uzatacaktır.

Paylaş.