Koltuk Takımı Seçimi

0

Koltuk takımı seçimi konusunda yatak mı yoksa koltuk mu sorusuna yanıt aranmalıdır. Çünkü Türk aile yapısı gereği misafir önemlidir.  Gece rahatça yatırabileceğimiz, gündüz de rahat ettirebileceğimiz mekânlar ararız. Ama büyük şehirlerde evler küçük ve oda sayıları daha az olduğundan dolayı misafirler için salonlar yatak odak hizmeti ve sandık görevi görmelidir. Hem kendi rahatınız hem de ağılayacağınız misafirlerin rahatı için detaylara dikkat etmek gerekir.

Hangi Tür Koltuklara İhtiyacınız Olduğuna Karar Vermelisiniz

Koltuk takımı seçimi aşamasında döşemenin deseni, rengi, işlevselliği, ağacının boyutu, sağlamlığı ve fiyatı önemlidir. Çok güzel ama yüksek fiyatlara, çok ucuz olup kullanışsız mobilyalar almak mümkündür. İlk olarak hangi boyutlarda hangi tarz mobilyalara ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz.

Küçük salonlara sahip olanlar için köşe takımı en uygun olan modeller içerisinde yer alır. Köşe takımı salonu ferah ve büyük gösterir. Büyük salonlar sahip olanlar ise; üçlü, ikili, tekli modellerin yanı sıra büyük köşe takımı tercih etmelidir. Dümdüz olan koltuk takımları fantezi şekilde tasarlanmış olan yastıkların yardımı ile klasik, rengârenk ve spor yastıklar yardımı ile sevimli bir hale dönüştürmek mümkündür.

Koltuk Takımında Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Koltuk takımları modeli seçiminde kumaş önemli bir yer tutar. Yumuşak dokulu, terletmeyen, silinebilen ve leke tutmayan kumaşlar tercih edilmelidir. Salonlar için teflon, sonil, kadife gibi kumaşlar tercih edilebilir. Oturma odalarında ise;  koton, viscon, keten tarzı kumaşlar kullanılmalıdır.

Koltuk Takımı Seçiminin Püf Noktaları;

– Küçük mekânlar için açık tonlar tercih edilmelidir.

– Yastıklar yıkanabilmesi ve temizlik açısından fermuarlı olmalıdır.

– Koltuk döşemeleri gerektiğinde yıkanabilmesi için portatif özelliğe sahip olabilir.

– Salon koltuk takımı seçimi için koyu renkler tercih edilmelidir. Koyu salonları daha elit gösterir. Aksesuarları da ön plana çıkartır.

– Sade ve yalın olan modellerin modası hiçbir zaman geçmez.

– Ağırlığı çok olan koltuk takımı seçimi yapılmamalıdır.

– Modüler olarak ayarlanabilen sistemlerin tercih edilmesi kullanış açısından önemlidir.

– Silinebilen, leke tutmayan ve terletmeyen kumaşların seçilmesi çalışan bayanların açısından önemli bir kriterdir.

Paylaş.