Koltuk Takımı Modelleri

0

Eviniz için bir koltuk takımı seçeceksiniz ancak nasıl bir koltuk takımı alacağınıza karar veremiyorsunuz! Bu noktada kendi ihtiyaçlarınızı sorgulamanız gerekiyor. Gösterişli bir koltuk takımı mı almalıyım? Yoksa rahatlık benim için daha mı önemli? Gibi soruları kendinize sormalısınız. Çünkü koltuk takımları binlerce farklı modelde üretiliyor ve hepsinin farklı özellikleri var! Siz hangi özelliği daha çok istediğinizi belirlerseniz o zaman doğru koltuk takımını seçebilirsiniz. Koltuk takımları klasik ve modern olmak üzere ikiye ayrılır. Aslında Rustik, Avantgarde,             siteler vb birçok farklı model de bulunmaktadır. Ancak Koltuk takımı modelleri arasında halkın en çok kullandığı ayrım klasik ve modern ayrımıdır.

Klasik Koltuk takımları

Klasik koltuk takımları daha ihtişamlı, yatak olmayan, taşıması zor, geniş odalar için uygun, şaşalı ve süslü modellerdir. Bu koltuk takımları evin daha gösterişli olması için seçilirler. Evi zengin gösteren her detay klasik koltuk takımı modelleri üzerinde bulunur. Klsik koltuk takımları dar evlerde kullanılmamalıdır. Çünkü çok yer kaplayacak size adım atacak yer bırakmayacaktır. Ancak hem maddi açıdan rahatsanız hem de geniş odalarınız varsa klasik koltuk takımları tercih edebilirsiniz. Üstelik Ottoman, Saray, İndian gibi stillere de göz atabilirsiniz.

Modern Koltuk takımları

Modern Koltuk takımları ise klasik takımlara göre çok daha canlı, daha küçük ve daha neşeli renklere sahip koltuklardır. Modern koltuk takımları bir ihtiyaca cevap vermek için üretilirler. Modern koltuk takımlarında ergonomi ön plandadır. Klasik koltuk takımlarında ise tasarım ön plandadır. Modern koltuk takımlarında 3’lü koltuğun altında genelde yatak bulunur. Yani koltuk takımınız istendiğinde yatağa dönüşebilmektedir. Aynı zamanda ortada pratik olsun diye puf da kullanılır. Bazı koltuk takımlarının kolçaklarında sehpa niyetine kullanılacak düzlükler bulunur. Birçok minimaliste göre bu şeyler kullanılmayacak derecede çirkindir. Ancak halk bu koltuk takımlarını tercih eder. Çünkü halkın ihtiyacı bu koltuk takımlarıdır.

Klasik ya da modern koltuk takımı seçerken koltuk takımının kaliteli olmasına özen gösteriniz. Fiyatı yüksek olan her zaman iyidir yanılgısına sakın kapılmayınız. Bu yüzden koltuk takımı alırken işçiliğini kumaşını iskeletini mutlaka sorgulayınız. Satış sonrası servisi, garanti şartlarını mutlaka konuşunuz. Ancak her şeye rağmen en iyisini en ucuza almaya çalışınız. Daha iyisi olsun diyerek bütçenizi aşmayınız. Çünkü mobilya ve koltuk takımı alırken çok lükse kaçan birçok çift ilerleyen yıllarda ödeme güçlüğü çekebiliyor. İhtiyacınız olanı ve kesenize uygun olanı alınız.

 

Paylaş.