Koltuk Takımı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1

   Evinizde küçük bir değişiklik yapmak istediniz veya evleneceksiniz ev dizeceksiniz. Yeni bir koltuk takımına ihtiyacınız var. Ne yapmalı, nereden almalı, nasıl bir şey olmalı vb. sorular kafanızı kurcalıyor. Sormakta haklısınız. Çünkü bir evi gösteren koltuk takımlarıdır. Günlük hayatta ev içinde en çok kullanılan araçtır. Bu nedenle rahatlığı, konforu önemlidir. Ancak aynı zamanda şık da olmalıdır. Misafirlerimizi gönül rahatlığıyla ağırlayabileceğimiz kadar şık ve kullanışlı olmalıdır.

koltuk-takimi

   Koltuk takımını almaya karar verdiniz. Nelere dikkat etmelisiniz? Koltuk takımı alırken önceliğimiz konfor olmalıdır. Daha sonra şık ve hesaplı olması özelliklerini ekleyebiliriz. Misafirperver bir toplum yapısına sahip olan halkımız, misafirlerini ağırlayabileceği de bir koltuk takımı ister. Bu nedenle açılır kapanır koltuk takımları tercih edilmesi bu noktada kolaylık sağlamaktadır. Koltuk takımı odanızın hacmine uygun olmalıdır. Küçük bir odanız varsa örneğin köşe takımı kullanmanız daha doğru olacaktır. Çünkü odanızı daha geniş ve ferah gösterir. Koltuk yüzlerinin portatif olması, gerektiğinde yıkanabilmesini sağlar. Aynı şekilde takıma dâhil olan yastıkların yüzlerinin de fermuarlı olması bir avantajdır. Eğer koltuk takımı portatif değilse yüzü silinebilir ve temizliği kolay olan takımları tercih etmeliyiz. Temizlik noktasında koltuk takımının yerden yüksek olmasına da dikkat edilmelidir. Odanın temizliğini daha kolay hale getirir.

004

Koltuk takımının iskelet kısmı sağlamlık açısından bize önemli ipuçları verir. İskeletin yapımında kullanılan ağaç, sağlamlığı önemli ölçüde etkiler. Kayın ağacından üretilen mobilyalar daha sağlamdır. Sünger seçiminde de gri süngerin sağlamlığı diğerlerine göre daha iyidir. Ancak gördüğümüz her gri süngere sağlam diye atlamamak gerekir. Zira bu durum da bazı üreticiler hileye başvurmaktadır. Sıradan süngerlere yapım aşamasında gri boya katılarak sahte gri süngerler elde edip kullanmışlardır. Bu konuda da uyanık davranmak gerekir.

Koltuk takımı alırken şüphesiz zevklerimiz ön plana çıkar. Beğenilen bir koltuk takımı pek konforlu olmasa bile sırf şıklığı için alınabilmektedir. Tabi bu durumda aile bütçesini de pek zorlamamak gerekir. Hesaplı, şık, konforlu bir koltuk takımı yüksek fiyatlara ulaşabilmektedir. Ancak ucuz bir takım alacağım diye kalitesiz koltuk takımları kullanmak istemiyorsanız, önceliğiniz kalite olmalıdır. Ne çok pahalı ne çok ucuz kaliteli bir takım da bulabilirsiniz. Yeter ki iyi ve dikkatli bir alıcı olun. Koltuk takımı alırken gerçekten ne istediğinize kulak verip ona göre almalısınız. Şıklık sizin için önemliyse şık bir takım almalısınız. Misafir ağırlamayı seviyorsanız onlara yatak olarak da hazırlayabileceğiniz açılır kapanır takımları tercih etmelisiniz. Ailenizin rahatça kullanabileceği, rahatça oturup veya uzanıp televizyon keyfi yapabileceğiniz bir takım için ise konforu ön planda tutmalısınız. Bu bilgilerle hareket ettiğiniz zaman doğru takımı bulmakta hiç zorlanmazsınız ve aldığınız koltuk takımını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Paylaş.

1 Yorum