Klasik Mobilya alırken Nelere Dikkat etmeliyiz?

0

Mobilya seçimi sizin karakterinizi yansıtır. O yüzden mobilya seçiminde çok dikkatli davranırız. Farklı modellerde mobilyalar üretilir. Avantgarde, rustik, modern, spor, klasik… Bu mobilyalar arasında alırken en çok dikkat etmeniz gereken modeller klasik mobilya modelleridir. Klasik mobilyaları seçerken bir çok hususu göz önüne almalısınız.

Klasik mobilyalar koltuk takımı, yatak odası takımı, yemek masası, konsol, salon takımı gibi parçalardan oluşur. Klasik mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus evinizin boyutlarıdır. Klasik mobilyalar standart mobilyalara göre daha büyük ve ağır olurlar. Çünkü o mobilyayı klasik yapan şey ihtişamıdır. İhtişamlı bir mobilya da ağır ve gösterişli olacaktır. Eğer eviniz küçükse, daha küçük mobilyalar seçmelisiniz.  Klasik mobilyaların bakımı da zordur. Çünkü bu mobilyaları kaldırmak zordur. Püskül, dantel vb detaylara çok yer verilir. Bunların temizliği ve bakımı için özen gerekir. Mobilyayı aldıktan sonra bunlara da vakit ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Ciddi ve ihtişamlı bir mobilya istiyorsanız altın renkleri tercih edebilirsiniz. Bu renkler mor, krem, gri ve gümüş renklerle kombine edildiğinde ortaya harika renkler çıkar. Bu renkler evinizi daha ağır gösterecektir. Ancak yeterince güneş almayan daha doğrusu ışık konusunda sıkıntısı bulunan bir eviniz varsa daha açık renkli mobilyalar tercih etmelisiniz.  Mobilya seçerken dikkat etmeniz gereken başka bir husus da evin geri kalan kısmı ile uyumlu olmasıdır. Ya da evin kalanını mobilyaya uydurmalısınız. Spor motiflerle bezenmiş perdeler ya da duvar kağıtlarının olduğu bir evde klasik mobilyalar hoş görünmeyecektir. Hem renkler hem de desenler mobilya ile uyumlu olmalıdır.

Klasik mobilya dendiğinde sadece gösteriş akla gelir ancak bu düşünce yanlıştır. Günümüzde klasik mobilyalar hem gösterişli hem de fonksiyonel olabiliyor. Gizli bölmeler, yatak olabilen koltuklar, tekerlekli ayaklar klasik mobilyaları daha da kullanışlı hale getiriyor. Bu hususlara dikkat etmeniz de sizi ileride ortaya çıkabilecek sorunlardan koruyacaktır.

Alacağınız mobilyanın ahşap ve kumaş kısımlarının da kalitesi önemlidir. Kaliteli bir ahşap mobilya evladiyelik olmalıdır. İşçilik, ahşap kalitesi, mobilyanın pratik olması dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ancak tüm bunların yanı sıra mobilyanın fiyatı de önemli bir unsurdur. Mobilya seçerken mobilya fiyatının da kesenize uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Paylaş.