Japon Tarzı Ev Dekorasyonu

0

Japon tarzı ev dekorasyonu söz konusu olduğunda akla ilk gelmesi gereken tasarımı doğal, minimalist ve basit olduğudur. Özellikle Asya kültürlerinde kendine oldukça önemli bir yer edinmiş olan Zen felsefesi gözetilerek ortaya çıkan Japon tarzı ev tasarımlarında gereksiz ve büyük mobilyalardan uzak durulur.

Mekanların tasarımları yapılırken geometrik ve doğal desenlerden faydalanıldığı gibi kahverengi, yeşil gibi renklerin yanında kırmızıya da yer verilmiştir. Bunların yanında, ışık kullanımı Japon stili ev dekorasyonunda çok büyük önem taşır ve ışığı en verimli şekilde kullanabilmek için ev içindeki bazı duvarlar kaldırılır. Japon evlerinde kullanılan eski dekorasyon elemanlarının en başında, geleneksel Japon iç mimarisinin vazgeçilmez öğesi olan sürgülü kapılar gelir. Karakteristik bir Japon dekorasyon elemanı olan sürgülü kapılar modernize edilerek son dönem dekorasyon trendlerinde de yerini almıştır.

j4
Zen felsefesi ile dekore edilen Japon tarzı evlerde en büyük önemi oturma odası taşır ve oturma odası en başta olmak üzere yaşam alanlarının negatif enerjiden uzak olması gerekmektedir. Gösteriş ve abartıdan uzak Japon stili dekorasyonda mobilyalar kesinlikle sade ve minimalisttir. Etrafı görmeyi engelleyen ya da ortamda kalabalık bir görüntü oluşturan büyüklükte mobilyalara kesinlikle yer verilmez. Japonların yaşam tarzındaki sadelik ev dekorasyonlarında da kendini gösterir ve oturma odasından yatak odasına kadar dekorasyonun her aşamasında bu sadeliği ve doğallığı görmek mümkün olur. Sadelikle beraber son derece zarif bir tarza da sahip olan Japon tarzı dekorasyonda, mobilya ayaklarında ince metal çizgiler kullanılırken, mobilyaların yerden fazla yüksek olmamasına da dikkat edilir. Örneğin yatak odalarında yer yatağı kullanıldığı gibi yere fazlaca yakın mobilyalı yataklar da tercih edilmektedir.

j9

En çok kullanılan malzemelerin başında, ahşap, bambu ve ketenin geldiği Japon tarzı dekorasyonda kullanılan renkler genellikle düz renkler arasından seçilir. Beyaz, bej gibi nötr renkler kullanılmakla beraber, yeşil, kahverengi,kırmızı gibi renklerle dekorasyona küçük dokunuşlar yapılarak hareket kazandırılır.

Japon stili dekorasyonda en fazla kullanılan aksesuarlara baktığımızda ise elbette akla ilk gelen figürler, kuş desenleri olmaktadır. Bunun yanında Japon çiçek düzenleme sanatı olan ikebana, Japon tarzı dekorasyonda iç mekanda fazlaca kendine yer bulmaktadır.

j10

Özetle, genel olarak Japon tarzı dekorasyona göz attığımızda, basit ve minimalist tasarımları, yere yakın mobilyaları , sık kullanılan depolama ünitelerini, saz ya da bambu gibi organik malzemeleri, pastel renklerin yanında, kırmızı, siyah,kahverengi gibi vurgu renklerini görmek mümkün olur.

 

Paylaş.