İtalyan Mutfak Tasarımı ve Özellikleri

0

Mutfak denildiğinde akla ilk gelen genellikle İtalyan tarzı mutfak dekorasyonu olmaktadır. Modanın ve tasarımın kalbi olan İtalya, modanın her alanında olduğu gibi ev modası ve dekorasyonunda, özellikle de mutfak dekorasyonunda oldukça iddialı, şık ve estetik alternatiflerin de başkenti olmaya devam ediyor.

İtalyan tarzı mutfaklar söz konusu olduğunda ahşap malzemelerin bolca kullanıldığını söylemek mümkün olur. Özellikle meşe,venge,çam ve kiraz ağaçlarının kullanımının ön planda olduğu İtalyan tarzı mutfaklar, birbirinden farklı renk tonlarında ve modellerde karşımıza çıkmaktadır.

6

İtalyanların, “Mutfakta sanat yaratmak” olarak isim verdikleri yemek yapmak, son derece keyifli ve yaratıcı bir iş olduğundan İtalyan tarzı mutfaklar bu amaca uygun ve en iyi yemekler düşünülerek fonksiyonel olarak tasarlanmıştır. Mutfak kullanıcıların zevk ve tercihlerinin yanında mutfak ve beslenme alışkanlıkları da İtalyan tarzı mutfak tasarımı için son derece önemlidir.

Evinde İtalyan tarzı mutfaklara yer vermeyi düşünenler genellikle şıklık ve konfora önem veren mutfakta ailece zaman geçirmeyi seven kişilerdir. Çünkü bir İtalyan mutfağı sadece yemeklerin piştiği kısır bir alan değil, tüm ailenin bir arada olduğu bir yaşam alanıdır. Bu sebepten ötürü sadece pişirme alanları ve depolama çözümleri değil, ailenin kullanacağı alanlar da son derece özenli bir şekilde planlanır. Örneğin mutfakta bir televizyon konumlandırılacaksa en doğru yer seçilmelidir.

10

İtalyan tarzı mutfaklar tasarlanırken en çok dikkat edilen noktaların başında zemin kaplama, aksesuar, boya ve seramik tercihlerinin genel mutfak konseptiyle uyum içinde olmasıdır. Son derece şık ve modern olmakla beraber kaliteli de olan İtalyan mutfaklar, kullanıcıların kendilerini rahat hissetmesi üzerine kurgulanır ve mutfakta geçirilen zamandan keyif almak öncelikli amaçtır. Aynı zamanda bu mutfakların en önemli aktörlerinin başında gelen teknoloji de İtalyan tarzı mutfakları vazgeçilmez kılar.

İtalyan tarzı mutfak dekorasyonunun en dikkat çekici bir diğer özelliği de dünyaca ünlü olan dayanıklılığıdır.Kaliteli ve şık bir İtalyan mutfağını uzun yıllar zevkle ve güvenle kullanabilirsiniz.

Geniş ve büyük raflar da İtalyan stili mutlağın en öne çıkan karakteristik işaretlerinden biridir. Tüm kalitesine, şıklığına ve dayanıklılığına paralel olarak son derece minimalist tarzlarıyla da göze çarpan İtalyan tarzı mutfak dekorasyonları önümüzdeki yıllarda da şimdi olduğu gibi popülerliğini korumaya ve çok sık tercih edilmeye devam edecek gibi görünüyor.

 

Paylaş.