İdeal Yatak Odası Nasıl Olmalı?

0

Yatak odası, evin en önemli bölümlerinden biridir. Günün yorgunluğunu atıp dinlendiğimiz ve sabahları da yeni güne hazırlanırken işimizi kolaylaştıran bize enerji veren bir oda olmalıdır. Bütün stresimizi atabileceğimiz ve rahatlayabileceğimiz bir yer olmalıdır. Rahat bir uyku insanın gün içindeki hareketlerini, iletişimlerini büyük bir derecede etkileyebilir. Böylece uyuduğumuz ortam hayatımızı etkileyebilir. Bu yüzden bu odaların dizaynı çok önemlidir. Gelişi güzel dekore etmemeliyiz. Bu konuda bir uzmandan yardım alabiliriz.

Bu tür odaları dekore ederken şıklığı ve rahatlığı eşit ölçüde tutmak gerekir. Sadece şık olmamasına dikkat etmeliyiz. Çünkü her zaman şık olan rahat olmayabiliyor. Yatak odasının rahat olmadığı zaman ise bu bizi kötü bir şekilde etkiliyor. Bu nedenle şıklık ön planda olmamalıdır. Ön planda olan her zaman konfor olmalıdır.

Öncelikle bu tür odalarda dikkat etmemiz gereken ilk şey renktir. Herkesin aklına ilk olarak kırmızı renk gelir. Romantizmi çağrıştırdığından ötürü olsa gerek.. Fakat kırmızı renk soğuk kış gecelerinde, sıcaklık enerjisi yaratan ve dönem dönem kullanılabilecek, kalıcı bir şekilde bir yeri işgal edecek bir renk değildir. Frekansı uyku için çok yorucu enerjiler getirir. Genellikle kırmızı tercih etmeyiniz. Genelde açık renkler tercih edilmelidir.  Ayrıca odanın size güzel ve rahatlatıcı gözükmesi için mobilya, duvar ve perde renginin birbiri ile uyuşması gerekir. Böylece hem şıklık hem de konfor sağlanmış olur.

Çoğu kişinin yaptığı hata ise odaya birçok gereksiz ve diğer eşyalarla alakasız şeyler koymak olmuştur. Bu tür odalar geniş bir alana sahip olmalıdır. Gereksiz eşyalar ile doldurmamak gerekir. Bu şekilde rahat edebiliriz. Bir diğer önemli nokta ise ışıklandırmadır. Tavandan direkt ve sert bir şekilde parlayan ışık çok rahatsız edicidir. Loş ışıklar, abajurlar, tavana yansıyan ayaklı lambalar her zaman daha çok tercih edilir. Bu odalarda televizyon bulundurmak hiçte sağlık açısından iyi değildir. Televizyona bakarak uyuyakalmak sizin için bir rutine dönüşebilir ve zarar verebilir.

Önemli şeylerden bir diğeri ve en önemlisi ise doğru yatağı seçmekten geçer. Vücudunuza, sağlığınıza en uygun yatağı seçmek gerekir. Yastığınızın mümkün olduğunca geniş ve yumuşak olması çok önemlidir. Terletmeyen ve rahatsız etmeyen bir yatak çok önemlidir. Yatak örtülerii için ise parlak renkler zihni ve gözü yorduğu için nötr, açık renkler kullanılmalıdır.

Feng Shui, yaşam kalitesini arttırmak için bazı uygulamalar, değişimler yapar. Bunun için ilk önce başvurulması gerekenler güvenlik hissi, huzur ve mutluluk enerjisi yaymaktır. Mesela yatağınızın altı dolu ise başka bir yatak alın ya da altını boşaltın. Yatağınız kapıya karşı veya kapıdan girildiğinde ilk hedef olarak görünüyorsa yerini değiştirin. Bu odayı dolaplar ile doldurmayın, yaşam enerjisini alırlar. Bu odaların aydınlatması da çok önemlidir. Sadece tavandan değil de yatak başlarınında aydınlatması olmalıdır. Buralarda bitki bulundurmayın. Odanın ışık almasını sağlayın. Televizyon kullanıyorsanız mutlaka tamamen kapatın. Odanızdan aynayı çıkarın. Kendinizi tam boy görebileceğiniz bir boy aynası uygulanabilir. Bu oda kimin? Sizin mi, eşinizin mi, çocuklarınızın mı? Kendinize ait sevdiğiniz şeyleri bulundurmaya çalışın ve farklı köşeler yapın. Odanızda müzik olmasını sağlayın hatta sabahları müzikle uyanın.

Cep telefonlarınızı oda dışında bırakmaya özen gösterin. Odanızda ilaç bulundurmayın. Özeliikle sevmediğiniz eşyaları bu odada tutmayın. Mobilyanız nasıl olursa olsun, başınızı her akşam huzurla koyabileceğiniz bir yastık ve sağlıkla uyuyabileceğiniz bir yatağınız olsun. Önemli olan yatak odası dediğinizde içinizin huzurla dolmasıdır.

Paylaş.