Huzurlu ve Renkli Bahçe Dekorasyonu İçin Öneriler

0

Şahane görünen ev dekorasyonunuzu tamamladınız ve sıra bahçenize geldi. İşte en zevkli ve en zarif aşamalar burada başlıyor. Her ne kadar evin “dışında” olsa da bahçeniz dekorasyonunuzun büyük bir parçası ve evinizin tamamlayıcısıdır. Bu  sebeple, eve “girişi” sağlayan bahçe, tarzınızı da belli eden ve daha evinize girmeden hakkınızda fikir veren önemli bir alandır. Tüm bu nedenlerden ötürü bahçe dekorasyonu ev dekorasyonunun genelinde büyük önem kazanır ve evlere renk katmaya devam eder.

Çiçekler kadar çiçeklikler de bahçeleri renklendirmenin en şık yollarından biridir. Çeşitli figürlerde bulabileceğiniz saksılar ve çiçeklikler bahçelerinize yepyeni bir hava katacaktır.

Huzurlu ve renkli bir bahçe dekorasyonunun ilk şartı ve akla gelen ilk öğesi elbette çiçeklerdir. Çiçekler neredeyse sınırsız alternatifleri ile bahçenize hem renk hem de yaşam getirirler. Üstelik çok da yüksek olmayan bütçelerle…  İlkbahar ve yaz aylarının göz bebeği olan sardunyalar, güller ve petunyalar renkli bir bahçe için çok iyi bir alternatiflerdir. Buna benzer çiçeklerin yanında, renkli çiçek açan ağaçları da bahçenize dikerek, oldukça renkli, huzurlu ve yaşam enerjisi yüksek bir bahçe elde edebilirsiniz.

bahçe 2

Renkli ahşaplar ya da renkli bahçe mobilyaları kullanmak da bahçenize renklerin enerjisini katmak için birebirdir. Eğer yeni bahçe mobilyaları alamıyorsanız, hiç dert değil. Ahşap boyaları satın alarak, elinizdeki eskimiş mobilyaları değerlendirebilir, yepyeni ve enerjik bir görünüme ulaşabilirsiniz.

Tüm dekorasyon ve yapı mağazalarında bulabileceğiniz fenerler de renkli bahçeler için yaratıcı bir alternatif olabilir. Çeşitli büyüklük ve renklerde kullanacağınız fenerler, bahçenizde geçirdiğiniz zamanları çok daha keyifli bir hale getirecektir.

Bahçenizin ne kadar büyük ya da küçük olduğu da dekorasyonunu yaparken ve bahçenizi renklendirirken önem taşır. Eğer bahçeniz büyükse şanslısınız. Çünkü aklınıza gelen ve zevkinize uygun her şeyi uygulama şansınız var demektir. Ancak bahçeniz küçükse de üzülmeyin. Çünkü küçük bir bahçe doğru dokunuşlarla çok keyifli bir hale gelebilir. Örneğin küçük ve renkli bir masa ile iki yanına koyacağınız iki sandalye ile bir keyif köşesi oluşturabilir, bu köşeyi renkli minderlerle canlandırabilirsiniz.

Bahçelerinize renk ve huzur katmak biraz da sizin yaratıcılığınıza bağlı.  Örneğin evinizdeki atık malzemelerden saksılar yapabilir, renkli kavanozlarınızı fanus gibi kullanarak,  içlerine mumlar koyabilirsiniz. Bir kabın içine su doldurup üzerine tealight mumlar koyarak hoş bir ambians yaratabilirsiniz.

Bahçenizde romantik bir huzur istiyorsanız, size tavsiyemiz elbette ferforje malzemeler olacaktır. Hem zarif hem de asil bir görünüm veren ferforjeler, bahçeler için idealdir ve renkli minderlerle, kırlentlerle kullanıldığında, son derece renkli ve şık bir atmosfer yaratacaktır.

Bahçenizde doğal taşlar kullanmak da son derece şık bir görünüm elde etmenizi sağlar. Özellikle bahçeniz küçükse, doğal taşlar kullanarak oluşturacağınız bir odak noktası bahçenizin daha geniş algılanmasını sağlayacaktır. Bunun yaparken kullandığınız renk önemlidir. Size tavsiyemiz yeşil,mavi ya da turkuaz tonları kullanmanız olacaktır.

Bahçeniz yeterince gölgelik alana sahip olsa bile, şık bir şemsiye edinmenizde fayda vardır. Zira şemsiyeler, bahçeler için en dekoratif ürünlerin başında gelir.

Ve elbette su! Suyun insan ruhu üzerindeki sakinleştirici etkisini bahçe dekorasyonunda da değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Küçük bir süs havuzu ya da küçük bir çeşme ile de olsa suyun insan psikolojisi üzerindeki etkisini göz ardı etmeden bahçenizde yer açmalısınız.

 

 

 

Paylaş.