Hesaplı Ev Dekorasyonu

0

Evinizin şık ve güzel görünmesi için illaki dekorasyon için yüksek bütçelere ihtiyacınız yok. Karakterinize uygun, zevkle döşenmiş ve işlevsel öğeler barındıran detaylarla, hoşunuza gidecek kesenize uygun bir dekorasyon yapabilirsiniz. Sadece birkaç detaya dikkat ederek, çok az paraya harika ve çarpıcı dekorasyonlar yapabileceksiniz.

Ev dekore etmek isteyenlerin en çok sordukları soruların başında; “Kısıtlı para ile ev nasıl dekore edilir” sorusudur. Aslında ev dekorasyonu ile aklınızda çok harika fikirler olabilir ama bu fikirleri hayata geçirebilmenin temel şartı paradır ve biz dekorasyonu yaparken az paraya çok güzel dekorasyonlar yapmanın peşindeyiz.

Evinizi ucuza dekore etmenin il kadımı; Dekorasyon yönteminizi belirleyin. Yapacağınız dekorasyon için, takip edeceğiniz yollar;

1- Acele Etmemek    :Evinizin dekorasyonu için aceleniz yoksa evinizi aceleye getirmeden, yavaş yavaş dekore etmeyi tercih etmelisiniz. Böylece elinize para geçtikçe, istediğiniz parçaları ekleyebilirsiniz. Mesela berjer koltuk pahalıysa orta sehpayı alabilir, koltuk için biraz daha para biriktirmeyi deneyebilirsiniz.

2- Yapı Marketlerden Alış – Veriş Yapmak: Yapı marketlerde demonte olarak satılan mobilyalarla, evinizdeki eksiklikleri tamamlayabilirsiniz. Buralardan alış veriş yapmak daha ucuza mal olur. Mobilyalarınızın montajını kendiniz yapabilirsiniz ve buradaki mobilyalar diğer mağazalara göre çok daha hesaplıdır.

3- Ucuz ve Pahalı Ürünleri Bir Arada Kullanın: göz önünde bulunan ve çok sık kullanılan iki – üç parçayı kaliteli alıp, geri planda kalan ürünleri ucuzundan alarak hesaplı ev dekorasyonu için kullanabilirsiniz.

Klasik ve Sade Modeller

Hesaplı ev dekorasyonunda dikkat çeken diğer önemli konu da sadelik ve klasik tasarımların kullanılmasıdır. Hesaplı dekorasyonlarda sade ve klasik modeller her zaman evi çok şık gösterir.

Çok hoş siyah bir elbise nasıl her zaman şık durursa, ev dekorasyonunda da bu kural geçerlidir. Evinizi dekore ederken sade modellere yönelin. Sadeliği de renkli eşyalarla, yastık, minder gibi aksesuarlarla hareketlendirin. Ayrıca az ve öz prensibini mutlaka uygulayın. Ucuz ama kalabalık yerine kaliteli ve az olan daha şık durur.

Renk Uyumu

Evin dekorasyonunu ucuza getirmek için yapılan hataların başında mobilyaların renklerinin birbiri ile uyumsuz olmasıdır. Özellikle takım olarak alınmayan mobilyalarda daha çok görülmektedir. Parça mobilya alırken buna kesinlikle dikkat etmelisiniz.

İkinci El Hayat Kurtarır

İkinci el mobilya satan mağazaları es geçmeyin. Bazen buralarda çok harika mobilyaları çok ucuza alabilirsiniz. Örneğin evinize ve koltuk takımınıza çok uyumlu bir pufu satın alıp yüzünü mobilyalarınıza uygun kumaşla kaplatıp kullanabilirsiniz.

Usta Bir Marangozla Tanışın

Beğendiğiniz bir mobilya parçasını katalogdan seçip yarı fiyatına hatta daha ucuza yaptırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken iyi bir marangoz bulup yaptırmak istediğiniz mobilyanın resmini göstermek olacaktır.

Kaliteli ve Az Aksesuar

Evinizi dekore etmek için bol miktarda ve ucuz aksesuar yerine, kaliteli ve az aksesuar tercih edin. Özellikle el emeği ile üretilen aksesuarlar evinize çok ağır, lüks ve kaliteli bir hava katacaktır.

Paylaş.